Polska pomoc dla Kościoła na Wschodzie

Polacy chętnie wspierają katolików w dawnych republikach sowieckich. Tylko w ubiegłym roku za pośrednictwem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przekazaliśmy ponad 2,4 mln zł. Głównie środki te trafiły na sfinansowanie budów i remontów świątyń. W niedzielę 9 grudnia będziemy obchodzić XIX Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie działa przy Konferencji Episkopatu Polski od 1989 roku. To trwałe wsparcie dla Kościół ciągle odradzającego się w dawnych republikach sowieckich – mówi ks. bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

– Jest to wyraz solidarności Kościoła w Polsce z Kościołem katolickim za granicą wschodnią – zaznacza ks. bp Artur Miziński.

W ubiegłym roku Polacy przekazali Kościołowi na Wschodzie 2,4 mln zł. Z tych pieniędzy budowano i remontowano świątynie, budynki parafialne, kupowano sprzęty liturgiczne, organizowano wyjazdy formacyjno– wypoczynkowe dla dzieci i młodzieży. Kościół w Polsce udziela katolikom na Wschodzie różnej pomocy – podkreśla ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

– Była taka akcja zbiórki strojów pierwszokomunijnych. Tych strojów napłynęło do nas bardzo, bardzo dużo i ciągle jeszcze napływają – mówi ks. Leszek Krzyża.

Zespół organizuje także wyjazdy na Syberię dla wolontariuszy, którzy chcą poświęcić swój czas dla mieszkających tam dzieci i młodzieży. W takim syberyjskim wolontariacie w polskiej wsi Wierszyna uczestniczyła Joanna Stańczyk. 

– Organizowaliśmy przede wszystkim półkolonie dla dzieci „Wakacje z Bogiem”, gotowaliśmy, pomagaliśmy księdzu proboszczowi we wszystkim, w czym mogliśmy go wyręczyć – podkreśla.

Kolejną formę pomocy katolikom w dawnych republikach sowieckich prowadzą siostry franciszkanki w Skałacie Starym na Ukrainie „Centrum rehabilitacji i wczesnej pomocy dzieciom niewidomym i słabowidzącym”, to jedyne takie centrum na Ukrainie – mówi siostra Maria Zadorożna. 

– Mamy odpowiedni sprzęt, mamy sale rehabilitacyjne i wspieramy dzieci od urodzenia aż do momentu, kiedy są w stanie już pójść do przedszkola – wskazuje.

Katolików w dawnych republikach sowieckich będzie można wesprzeć w II niedzielę adwentu. Będzie to dzień modlitwy za Kościół na Wschodzie. Wtedy też w świątyniach w całej Polsce odbędzie się zbiórka pieniędzy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj