Ks. kard. S. Dziwisz w 98. rocznicę urodzin Karola Wojtyły: Nie przestaje inspirować nas oraz rzesze chrześcijan w najdalszych zakątkach ziemi

Dziewięćdziesiąt osiem lat temu, 18 maja 1920 roku, w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła. Nikt nie mógł wtedy przypuszczać, że przyszedł na świat człowiek, który będzie pasterzem Kościoła powszechnego i duchowym przywódcą współczesnego świata. Minęło już trzynaście lat od jego śmierci, a on nie przestaje inspirować nas oraz rzesze chrześcijan w najdalszych zakątkach ziemi, do których docierał z Ewangelią jako świadek Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawiciela świata – mówił ks. kardynał Stanisław Dziwisz podczas porannej Mszy św. w Kaplicy Kapłańskiej Sanktuarium Jana Pawła II z okazji rocznicy urodzin Papieża-Polaka.

Na początku homilii ks. kardynał Stanisław Dziwisz zwrócił uwagę na fakt, że Kaplica Kapłańska zbudowana jest na wzór wawelskiej krypty św. Leonarda i przypomina tym samym miejsce trzech pierwszych Mszy świętych prymicyjnych, sprawowanych przez młodego ks. Karola Wojtyłę w Dzień Zaduszny. Dodał, że w posadzce kaplicy, na płycie nagrobnej, można dostrzec relikwiarz przypominający otwarty Ewangeliarz, który położono na trumnie Jana Pawła II.

„Pamiętamy, jak mocny wiatr przewracał wtedy strony tego Ewangeliarza, i w końcu go zamknął. To był i jest wymowny symbol. Jan Paweł II przez całe swoje kapłańskie życie głosił niezmordowanie Jezusa Chrystusa, jako Jego apostoł, posłuszny wezwaniu Boskiego Mistrza: <<Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu>>” – wskazał duchowny.

Ksiądz kardynał podkreślił, że Papież głosił Chrystusa słowem – co przejawiało się w ogromie katechez, encyklik i adhortacji, a także przez swoją ofiarną służbę i liczne apostolskie pielgrzymki.

„Księga życia i służby Jana Pawła II zamknęła się ostatecznie 2 kwietnia 2005 roku, ale on nadal nam duchowo towarzyszy, poucza, inspiruje. Dlatego pragniemy, aby ta księga pozostawała otwarta dla nas i dla następnych pokoleń, byśmy wyczytywali z niej, jak żyć, jak kochać i służyć” – zaznaczył ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Nawiązał również do kanonizacji Jana Pawła II, która miała miejsce 4 lata temu. Podkreślił, że po śmierci Papieża wielu pielgrzymów z całego świata przybywało do jego grobu, ufając, że jego wstawiennictwo wyjedna im wszelkie potrzebne łaski.

„Św. Jan Paweł II zostawił nam ogromne dziedzictwo ducha. On sam żył święcie i umierał święcie. Jednocześnie uczył i przekonywał, że każda i każdy z nas może i powinien dążyć do świętości wpisanej w osobiste powołanie, nie tylko kapłańskie czy zakonne, ale także małżeńskie, rodzinne i zawodowe” – akcentował.

Na zakończenie odniósł się do Ewangelicznej sceny, odczytanej podczas dzisiejszej Eucharystii, w której Pan Jezus trzy razy pytał Piotra o miłość.

„Do tego pytania – jak sam wyznał – powracał codziennie Jan Paweł II. Tym bardziej powracał od chwili, gdy został Biskupem Rzymu, Następcą św. Piotra i Zastępcą Chrystusa na Ziemi. Miłość Chrystusa stała się fundamentem i motorem jego niezmordowanej służby Kościołowi i światu, jego świętego życia” – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Kuria Archidiecezji Krakowskiej/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl