Ks. kard. S. Dziwisz do niemieckiej Polonii: Umacniajcie w sobie polską tożsamość

Życzę wam, byście żyjąc i pracując w Niemczech, umacniali w sobie, w waszych rodzinach i waszym środowisku to, co najlepsze w polskiej kulturze, w polskiej pobożności, w polskich tradycjach – zaznaczył w niedzielę ks. kard. Stanisław Dziwisz, abp senior archidiecezji krakowskiej, podczas spotkania z niemiecką Polonią w Hanoverze. Ks. kard. przekazał dla parafii sutannę św. Jana Pawła II.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył w niedzielę Mszy św. w polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Hannoverze oraz udzielił sakramentu bierzmowania około 70 młodym osobom.

Ks. abp senior archidiecezji krakowskiej mówił zgromadzonym, że szczególnym darem jaki pozostawił nam Jan Paweł II była jego osobista świętość.

– Byłem świadkiem jego codziennej modlitwy. Modlił się zawsze, nie tylko w zaciszu kaplicy w Krakowie i w Watykanie. Modlił się przy pracy, tworząc ważne teksty, przyjmując osoby z całego świata, podejmując decyzje. Modlił się podczas podróży. On wiedział, że wszystko jest w Bożych rękach i ta pewność była źródłem jego siły i pokoju ducha. Wszystkie problemy rozwiązywał na klęczkach przed Najświętszym Sakramentem. Był zanurzony w Bogu, ale jednocześnie cały czas uważny, otwarty na sprawy człowieka, Kościoła i świata. W tym tkwi tajemnica jego rozległej działalności, jego niezmordowanej służby dzień po dniu, podczas niemal dwudziestu siedmiu lat pontyfikatu, w który wpisało się również jego osobiste cierpienie – zaznaczył.

Na zakończenie głoszonej homilii ksiądz kardynał zwrócił się bezpośrednio do zgromadzonej w świątyni Polonii.

– Życzę wam, byście żyjąc i pracując w Niemczech, umacniali w sobie, w waszych rodzinach i waszym środowisku to, co najlepsze w polskiej kulturze, w polskiej pobożności, w polskich tradycjach – to, co najbardziej wartościowe w naszej polskiej tożsamości. Takiej postawy uczył nas Jan Paweł II, który podczas rozlicznych podróży apostolskich niemal zawsze spotykał się z Polonią – podkreślił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Polska parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Hannoverze otrzymała z rąk ks. abp. seniora archidiecezji krakowskiej sutannę św. Jana Pawła II.

O wspólnotę polską w parafii troszczy się jej proboszcz, ks. Tadeusz Kluba.

Ks. Tomasz Szopa, Justyna Walicka/Archidiecezja Krakowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl