fot. Dawid Bujas OFMConv

Ks. kard. S. Dziwisz: Bóg przemawia do nas w Piśmie Świętym i jest to uprzywilejowane miejsce, w którym możemy się z Nim spotkać i usłyszeć Jego głos

Bóg przemawia codziennie do człowieka. Przemawia do nas w głębi naszego serca. Przemawia do nas przez wydarzenia w świecie. Przemawia do nas przez ludzi, których spotykamy na naszych drogach. Przemawia do nas w Piśmie Świętym i jest to uprzywilejowane miejsce, w którym możemy się z Nim spotkać i usłyszeć Jego głos – mówił ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Niedzielę Biblijną w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Na początku homilii, ksiądz kardynał nawiązał do Ewangelii, w której jest opisana scena spotkania Zmartwychwstałego Chrystusa z apostołami. Jezus nakazał uczniom, by po raz kolejny wyruszyli na połów. Dzięki temu udało im się złowić mnóstwo ryb, ale przede wszystkim rozpoznali w tajemniczej postaci swojego Nauczyciela. Chrystus przygotował dla nich posiłek i dzielił między nimi chleb, który w jego rękach stał się pokarmem życia.

Spożywajmy Chleb życia wiecznego, karmiąc się słowem Bożym i Ciałem Chrystusa. Posilajmy się tym pokarmem każdego dnia. Bierzmy go z rąk Syna Bożego, naszego Pana i Zbawiciela! – mówił.

Ksiądz kardynał przypomniał, że rozpoczynający się w Polsce Jedenasty Tydzień Biblijny obchodzony jest pod hasłem: „Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego”. Dodał, że Ewangelia kształtowała myśli i serca naszych przodków i otworzyła Polskę na kulturę chrześcijańskiej Europy.

Dzisiaj tę chrześcijańską kulturę, opartą na prawdzie o Bogu i człowieku, na przykazaniu miłości Boga i bliźniego, winniśmy ocalić i pomnażać w naszych rodzinach i wspólnotach, w naszych parafiach, w środowiskach nauki i pracy, w cały naszym ojczystym Domu – akcentował.

Do Narodowego Czytania Pisma Świętego przez cały najbliższy rok wybrana została Ewangelia według św. Jana, która opowiada o nieskończonej miłości Boga do ludzi i heroicznej miłości bliźniego. Ksiądz kardynał przypomniał, że św. Jan na kartach swojej Ewangelii napisał o Jezusowym przykazaniu miłości Boga i bliźniego.

Tym przykazaniem żyli nasi Święci, poczynając od św. Wojciecha i św. Stanisława, przez św. Maksymiliana Kolbego aż do św. Jana Pawła II, którego za gorliwość pasterską, za miłość do braci i sióstr, za pragnienie wyzwolenia ich z kajdan totalitarnej ideologii, dosięgły kule zamachowca na Placu św. Piotra, 13 maja 1981 roku – wskazywał.

Słowo Boże pomaga zrozumieć, kim jest człowiek i kim jest Bóg, Stwórca, Pan i Zbawiciel. Ewangelia i całe Pismo Święte porządkuje świat ludzkich wartości i postaw, praw i obowiązków, pragnień i nadziei.

W świetle Bożej prawdy powinniśmy ustanawiać nasze ludzkie prawa i zasady. Przypomnijmy znane powiedzenie, że jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, wtedy wszystkie inne sprawy są na swoim miejscu! – podkreślał.

Kończąc homilię, ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz podkreślił, że Bóg nie przemawia do człowieka trudnym do zrozumienia szyfrem, ale prostym słowem, zapisanym w Piśmie Świętym.

Pismo Święte nie powinno tylko spoczywać na półkach w naszych domach. Powinniśmy je czytać, by oświecać nasze umysły, rozpalać nasze serca i umacniać naszą wolę do jeszcze większej miłości i służby. Oby takim okazał się owoc Narodowego Czytania Pisma Świętego – mówił.

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska/RIRM

drukuj