(fot. PAP)

Ks. kard. Dziwisz: kryzys Europy wiąże się z kryzysem rodziny

Metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz ocenił w piątek, że kryzys Europy wiąże się bezpośrednio z kryzysem rodziny. Według niego rodzina w Europie jest zagrożona w swoich fundamentach.

Przez całe wieki nikt nie podważał wzorca rodziny, opartego na prawie naturalnym, a więc, na małżeństwie jako wspólnocie miłości i życia mężczyzny i kobiety. Taka wspólnota ze swojej natury była otwarta na przekazywanie życia. Dzisiaj z niepokojem patrzymy na procesy i zmiany, które nie idą w kierunku umacniania rodziny, ale jej dezintegracji, rozmywaniu jej tożsamości – mówił metropolita krakowski podczas XIII Międzynarodowej Konferencji „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”.

Jak zaznaczył, ten proces dezintegracji ulega przyspieszeniu poprzez wprowadzanie ustaw z gruntu przeciwnych naturalnej i chrześcijańskiej koncepcji małżeństwa i rodziny.

Mam tu na myśli kodyfikowane przez parlamenty prawa, inspirując się ideologią gender, a także sprzyjanie powstawaniu związków partnerskich, jednopłciowych i zrównanie ich w prawach i przywilejach z małżeństwami – powiedział ks. kard. Dziwisz.

Ksiądz kardynał zaniepokojony jest też proponowanymi dziś programami edukacji seksualnej, które – według niego – są przeciwne chrześcijańskiej wizji człowieka i przekonaniu rodziców.

Te programy docierają do bezbronnych dzieci i mogą wyrządzić im niepowetowaną krzywdę, deprawując ich sumienia, ich pojmowanie ludzkiej płciowości i miłości, ich poczucie odpowiedzialności. To eksperyment na żywej tkance młodego pokolenia – dodał.

Ks. kard. Dziwisz ocenił, że bez odrodzenia rodziny trudno będzie myśleć i marzyć o odrodzeniu Europy w sferze ducha – „w sferze wartości, które rzeźbiły oblicze naszego kontynentu i jego narodów”.

PAP/RIRM

drukuj