fot. FB/AKSiM

Ks. bp T. Bronakowski: Módlmy się za osoby zniewolone nałogami. Do modlitwy dodajmy ofiarę: dobrowolny post od alkoholu

Módlmy się zawsze za osoby zniewolone nałogami. Do modlitwy dodajmy ofiarę: dobrowolny post od alkoholu. W ten sposób sami będziemy wzrastać duchowo i możemy pomóc wyrwać się z niewoli grzechów naszym bliźnim – mówił w swoim środowym felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam i Radiu Maryja ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski przypomniał w swoim felietonie postać świętego o. Stanisława Papczyńskiego (1631-1701), założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

– Był wielkim patriotą, zabiegał o sprawiedliwość społeczną, ofiarnie spieszył z pomocą ubogim i cierpiącym. Jest autorem cennych dzieł i pism duchowych. Jego wielką troską była trzeźwość polskiego społeczeństwa, które już wtedy doświadczało pod tym względem głębokiego kryzysu – zaznaczył przewodniczący Zespołu KEP  ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Duchowny wskazał, że w czasach życia i działalności o. Stanisława Papczyńskiego „pijaństwo było przyczyną ubóstwa materialnego i upadku moralnego dużej części narodu”. Z racji na przypadający wówczas burzliwy okres w dziejach państwa polskiego, ludzie sięgali po alkohol, aby zapomnieć o swoich problemach. Dodatkowo ­– jak przypomniał duszpasterz – obowiązywała wówczas tzw. propinacja, czyli nakładany przez szlachtę na chłopów obowiązek wykupu alkoholu, który miał stanowić sposób na wyjście z kryzysu ekonomicznego.

– Święty o. Papczyński gorliwie zachęcał wszystkich, aby praktykowali trzeźwość, a w utworzonym przez niego zgromadzeniu obowiązywał zakaz używania „gorzałki”. W jego testamencie czytamy, że swoim braciom w Chrystusie polecił „najmocniej i jak najusilniej praktykować miłość do Boga i bliźniego, jedność umysłów, pokorę, cierpliwość, trzeźwość, skromność” – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Duszpasterz dodał, że XVII-wieczny polski święty napominał, iż zbawienia nie można osiągnąć przez „zabawy, pijatyki i rozpustne życie”.

– Mówił, że „nigdzie i nigdy nie trzeba się tak śpieszyć, jak w ucieczce od grzechu i w podjęciu poprawy”. W jednym ze swoich rozważań przypomniał postać pewnego francuskiego szlachcica, Landelina, który pragnął wstąpić do zakonu, ale sprzeciwiła się temu jego rodzina. Po jakimś czasie młodzieniec zaczął prowadzić grzeszne życie i nawet został przywódcą szajki rozbójników. Podczas jednej z akcji został zabity jego towarzysz. Landelin pogrążył się w wielkim smutku. W nocy miał sen, że zabitego przyjaciela porywają do piekła złe duchy. Usłyszał też, jak Anioł Stróż woła do niego: „Czy i teraz będziesz jego towarzyszem?”. Był to przełom w życiu młodzieńca. Zmienił swoje życie, pokutował, a Pan zdziałał przez niego wiele dobra – mówił ks. bp. Tadeusz Bronakowski.

Jednocześnie święty o. Stanisław Papczyński – jak dodał duchowny – zaznaczał, że nie chce nawracać przez straszenie piekłem.

– Ważne jest bowiem, aby pobudką nawrócenia było gorące pragnienie zbawienia naszych dusz. Właśnie takie pragnienie odczuwał Zbawiciel i ono zaprowadziło Go aż na krzyż. Ten wielki apostoł trzeźwości mówi dzisiaj i do nas: „Jeśli z powodu miłości do rzeczy stworzonych bardzo oddaliłeś się od swego Stwórcy, proszę: zawróć, nie jest to dobra droga, zawróć; zginęli wszyscy, którzy tą drogą szli. Zawróć i daj do picia upragniony przez Jezusa kielich twojego nawrócenia” – wskazał przewodniczący Zespołu KEP  ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski zaznaczył, że „nie wolno lekceważyć grzechów nietrzeźwości”.

– To jest źródło wielkiego zła, które niszczy nasz naród, oddala nas od Boga. Nie odkładajmy decyzji o nawróceniu. Powtórzmy: „Nigdzie i nigdy nie trzeba się tak śpieszyć, jak w ucieczce od grzechu i w podjęciu poprawy”. Módlmy się zawsze za osoby zniewolone nałogami. Do modlitwy dodajmy ofiarę: dobrowolny post od alkoholu. W ten sposób sami będziemy wzrastać duchowo i możemy pomóc wyrwać się z niewoli grzechów naszym bliźnim – podsumował duchowny.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl