fot. PAP/Andrzej Lange

Ks. bp P. Turzyński: Jednym z ważniejszych zdań Polaków na emigracji jest dawanie świadectwa wiary

Jednym z ważniejszych zdań Polonii na świecie jest dawanie świadectwa wiary, dzięki któremu inni ludzie, pośród których mieszkają i pracują, będą mieli szansę spotkać w swoim życiu Chrystusa – powiedział ks. bp Piotr Turzyński, nowy delegat KEP ds. Emigracji.

W czasie pierwszego dnia obrad w poniedziałek księża biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski. Powołano m.in. Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, którym został ks. bp Piotr Turzyński. Zastąpił na tym stanowisku ks. bp. Wiesława Lechowicza, który jest ordynariuszem polowym Wojska Polskiego.

„Mam świadomość, że wchodzę w pewne działo, które było tworzone i kontynuowane przez moich poprzedników. W związku z tym podejmuję nowy zakres zdań w ramach duszpasterstwa emigracji polskiej z szacunkiem i pokorą” – powiedział ks. bp Piotr Turzyński.

Poinformował, że w pierwszej kolejności będzie chciał bliżej poznać funkcjonowanie samego Biura KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz specyfikę duszpasterstw w poszczególnych krajach.

Przyznał, że studiując za granicą, miał okazję spotykać Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny oraz pracujących pośród nich kapłanów.

„Jestem pełen podziwu dla naszych rodaków, którzy mimo oddalenia od kraju z ogromnym zaangażowaniem kultywują polskość – nasz język, tradycje, wiarę. Miałem także możliwość bliżej poznać oddanie polskich kapłanów, którzy pracują na emigracji. Pamiętam np., z jaką tęsknotą za ojczyzną mówił jeden z Polaków na Białorusi, który w wyniku zmian geopolitycznych, a więc przesunięcia granic, nagle znalazł się poza ojczyzną” – wspomniał ks. bp Piotr Turzyński.

„To pokazuje, że ludzkie serce potrzebuje głębi i korzeni, z których wyrasta” – dodał.

Przyznał, że ma świadomość różnic między Polonią w krajach powstałych po upadku ZSRR a tą w krajach Europy Zachodniej, oraz między poprzednim pokoleniami rodaków, którzy opuścili ojczyznę, a młodymi, którzy kilka lat temu wyjechali w poszukiwaniu pracy.

Nawiązując do swoich doświadczeń w diecezji radomskiej, ks. bp Piotr Turzyński powiedział, że podejmując różne zadania, zawsze starał się być blisko kapłanów i świeckich.

„Ciszę się, kiedy mogę spotykać się z wspólnotami formacyjnymi, grupami, które chcą czegoś więcej od siebie, które angażują się w dzieło ewangelizacji” – wyznał.

W ocenie nowego delegata KEP ds. Emigracji, „jednym z ważnych zdań Polonii na świecie jest dawanie świadectwa wiary, dzięki któremu ludzie, pośród których mieszkają i pracują, będą mieli szansę spotkać w swoim życiu Chrystusa”.

Wspomniał, że wiele parafii polonijnych bardzo aktywnie zaangażowało się w pomoc uchodźcom z Ukrainy w Polsce oraz w samej Ukrainie. Jako przykład przywołał parafie w Wielkiej Brytanii.

„Trzeba także powiedzieć o zaangażowaniu kapłanów z Polski, którzy mimo wojny i niebezpieczeństwa śmierci pozostali wraz wiernymi na Ukrainie. Wielu z nich organizuje konkretną pomoc, przywozi np. ludzi do granicy” – powiedział duchowny.

Jako przykład wskazał dwóch księży diecezji radomskiej – ks. Krzysztofa Wilka, który posługuje w okolicach Białej Cerkwii, oraz ks. Michała Machnio, który jest w Kołomyi.

„Prowadzą parafie, dojeżdżają do kilku kościołów i mają wspólnoty, które w większości składają się z Polaków, którzy tam żyją” – dodał.

Od 1989 do 1992 ks. bp Piotr Turzyński studiował w Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie, kończąc naukę z licencjatem z teologii i nauk patrystycznych. W latach 1992–1995 kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie w 1996 otrzymał doktorat z nauk teologicznych.

Święcenia biskupie przyjął 28 lutego 2015 w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Udzielił mu ich ksiądz arcybiskup Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, któremu asystowali ks. abp Wacław Depo, arcybiskup metropolita częstochowski, i ks. bp Henryk Tomasik, biskup diecezjalny radomski. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae” (Kościół Matka – Matka Kościoła).

W 2018 r. wszedł w skład Rady Stałej KEP; w 2020 r. Komisji Nauki Wiary, a w 2021 r. Rady ds. Społecznych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl