Ks. bp A. Przybylski na Jasnej Górze: Młodość to stanie na progu i dokonywanie wyborów między dobrem a złem

Jest w młodości mnóstwo potencjału, ale i mnóstwo niebezpieczeństw (…).  Młodość to stanie na progu i dokonywanie wyborów między dobrem a złem – mówił ks. bp Andrzej Przybylski w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. na sobotniej XIX Pielgrzymce Młodych z Radiem Maryja na  Jasną Górę.

Młodość to „stanie na progu między dziecinną prostotą i łatwowiernością a dojrzałym poglądem na świat – już powoli braniem odpowiedzialności za życie” – wskazał ks. Biskup, zwracając się do młodych zgromadzonych na jasnogórskich błoniach.

­- To nie zawsze jest proste, kończy się bowiem wszystko, co dziecięce: dziecięca beztroska, prosta konstrukcja na życie, a nawet prosta wiara, gdzie jeszcze Bóg to „Bozia”, modlitwa to „paciorek”, kościół to „kościółek”. Zaczynają się w młodości trudne pytania. Pytania o prawdę. Bo wciskając kolejne przyciski telewizyjnego pilota, telefonu komórkowego albo myszki od komputera, można wędrować po świecie kompletnie sprzecznych ze sobą informacji i kompletnie sprzecznych wartości  – zauważył Biskup pomocniczy częstochowski.

Jak dodał, młodość jest szczególnym terenem duchowej walki, która rozgrywa się zarówno na zewnątrz, jak i w środku.

W waszym sercu, w waszych osobistych decyzjach, wyborach. Przecież dobrze o tym wiecie, że na zewnątrz świat walczy o was. Inni ludzie, różne ideologie, prądy myślowe walczą o was. Jak w każdej duchowej walce walczy Pan Bóg, ale walczą też Jego przeciwnicy – podkreślił ks. bp Przybylski.

Nawiązując do sobotniej ewangelii Pasterz wskazał, że uczestnicy  XIX Pielgrzymki Młodych z Radiem Maryja na  Jasną Górę są bardzo podobni do Jezusa. On też chodził na pielgrzymki – przypomniał.

Ta pielgrzymka, o której mówi dzisiejsza Ewangelia, odbyła się wtedy, gdy Jezus miał 12 lat. Te 12 lat w życiorysie młodego żydowskiego chłopaka to czas szczególny – taki czas przejścia od dzieciństwa ku dorosłości. Bo taka jest młodość. Ona jest etapem przejściowym między byciem dzieckiem a staniem się dojrzałym człowiekiem – powiedział ks. bp Andrzej Przybylski.

RIRM

drukuj