fot. archidiecezja krakowska

Ks. abp M. Jędraszewski: Prośmy Boga o dar męstwa i mocy w obronie życia każdego poczętego dziecka

Klęcząc dzisiejszej Świętej Nocy przed żłóbkiem prośmy Boga o łaskę autentycznego humanizmu – o dar męstwa i mocy w obronie życia każdego poczętego dziecka – mówił podczas Pasterki w katedrze na Wawelu metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski.

W homilii ksiądz arcybiskup przywołał zawarte w Ewangeliach św. Łukasza i św. Mateusza opisy przyjścia na świat Jezusa.

„+Była światłość prawdziwa+ – i jest nadal, oświecając każdego człowieka, na przekór prawdziwie pogańskim mrokom, w które pragnie zanurzyć się współczesny świat. Jej obecność głosi Kościół nieustannie, zwłaszcza teraz, w święta Bożego Narodzenia A.D. 2020, w czasie naznaczonym różnorakimi, dotąd nieznanymi zagrożeniami” – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

Dodał, że do tej światłości trzeba zbliżyć się z pokorą i pozwolić, by „blask bijący od Zbawiciela przepełnił nasze myśli i uczucia”, tak jak wypełnił serca Maryi, Józefa oraz pasterzy obecnych ponad dwa tysiące lat temu w betlejemskiej grocie.

„Wszyscy oni, adorując Dzieciątko, wskazują na pierwsze podstawowe kryterium autentycznego humanizmu: ogromny szacunek wobec każdego życia, życia każdego dziecka – i to od chwili jego poczęcia” – mówił metropolita krakowski.

fot. archidiecezja krakowska

Podkreślił, że w osobach Maryi i Józefa odnajdujemy pierwowzór tych wszystkich szlachetnych ludzi, którzy głęboko radują się najpierw z poczęcia, a później z widoku małego, dopiero co narodzonego dziecka.

„W ich wzruszeniu kryje się przeżycie jego kruchości i bezbronności, mieści się doświadczenie jego niewinności, wyraża się, na koniec, bezgraniczna wdzięczność wobec Boga Stwórcy, który zechciał obdarzyć ich udziałem w tworzeniu świata” – wskazał.

Dodał, że drugim przejawem humanizmu jest „piękne i szlachetne słowo, które ludzie kierują do siebie nawzajem i które jest wyrazem dobroci serca i szacunku wobec bliźniego”.

„Opisy narodzenia Pana Jezusa zawarte w Ewangeliach św. Mateusza i św. Łukasza pełne są takich właśnie, przenikniętych miłością i życzliwością, słów” – podkreślił ksiądz arcybiskup.

„Gdy między ludźmi panuje wielka i autentyczna życzliwość, ich serca i myśli z łatwością kierują się ku Bogu” – dodał.

„Klęcząc dzisiejszej Świętej Nocy przed żłóbkiem, w który została położona Boża Dziecina, adorując Ją i wysławiając, za przyczyną aniołów z Betlejem z żarliwością wielką prośmy Boga, naszego najlepszego Ojca, o łaskę autentycznego humanizmu – o dar męstwa i mocy w obronie życia każdego poczętego dziecka i o dar dobrego słowa, które niesie prawdziwy pokój i dobro” – zaapelował metropolita krakowski.

fot. archidiecezja krakowska

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl