fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Na Jasnej Górze można już odwiedzać ruchomą szopkę

Szopkę na Jasnej Górze tradycyjnie udostępniono wiernym w Boże Narodzenie. Podobnie, jak w ostatnich latach, składa się ona z dwóch części – tradycyjnej Betlejemki na klasztornym dziecińcu oraz szopki ruchomej, ze zwierzętami, która stanęła na fosach.

Jak przypomniało biuro prasowe Jasnej Góry, hasłem Betlejemki tradycyjnie są słowa tematu roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce, czyli „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.

Tzw. szopka górna, to tradycyjna chata ustawiona na dziedzińcu Jasnej Góry. W niej po pasterce o północy przełożony generalny zakonu paulinów składa figurę Dzieciątka Jezus. Na tzw. fosach znajduje się szopka ruchoma, ze zwierzętami.

W specjalnie zbudowanej chacie przedstawiane jest tam jerozolimskie i polskie Betlejem. Spośród ponad 400 figurek, mających po 35 cm wysokości, ok. 300 jest ruchomych.

Postaci nawiązują do tradycji codziennego życia – są kowal, piekarz, rybak, praczki, ludzie zbierający drewno, krzątający się przy swoich domach czy pasterze opiekujący się zwierzętami. Są też lalki ubrane w regionalne polskie stroje, a także postaci paulinów, poruszające się dzięki mechanizmom.

Od wielu lat jasnogórską szopkę przygotowuje o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator. Cytowany w informacji sanktuarium uspokajał, że także w tym roku w dolnej szopce nie zabraknie żywych zwierząt.

„To dla uciechy dzieci. Będzie nasza emerytka, oślica Amelka i w tym roku dołączy do niej mama-oślica ze swym źrebięciem. Będzie dużo ptaków. Zwierzęta też chwalą Pana Boga i będą dopełniać wystroju naszej jasnogórskiej szopki” – zapowiadał o. Bronisław Kraszewski.

Jak wskazał kustosz Jasnej Góry, o. Waldemar Pastusiak, Jasna Góra nieustannie otwarta jest dla pielgrzymów.

„Oczywiście trwamy cały czas w obostrzeniach sanitarnych, jednakże zapraszamy pielgrzymów, aby przybyć tu, na Jasną Górę, aby się pomodlić, aby doświadczyć Jezusa, który się rodzi w naszych sercach, aby też poczuć ten świąteczny klimat” – podkreślił.

„Staraliśmy się, aby mimo trwającej pandemii przychodzący ludzie mogli zobaczyć szopki i przepiękne choinki w Kaplicy Matki Bożej i w bazylice, żeby ta trwająca pandemia nie zagłuszyła tego, co jest istotą naszego chrześcijaństwa, czyli miłości Boga do człowieka, który rodzi się nie tylko w Betlejemskiej stajni, ale rodzi się w sercu każdego z nas” – dodał kustosz.

Zachęcił do odwiedzania, razem z najmłodszymi pielgrzymami, m.in. ruchomej szopki.

„Ona będzie otwarta, chociaż pewnie trzeba będzie chwilę postać w kolejce, bo oczywiście będziemy wpuszczać mniejszą liczbę osób z racji obostrzeń sanitarnych. Niemniej jednak zachęcamy i zapraszamy do pielgrzymowania na Jasna Górę” – podkreślił o. Waldemar Pastusiak.

Szopkę na wałach można odwiedzać – z zachowaniem zasad sanitarnego bezpieczeństwa – od Bożego Narodzenia, w godzinach krótszych niż zwykle, bo w 9-18. Szopka ta zwyczajowo jest udostępniana do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową.

PAP

drukuj