fot. Archidiecezja Krakowska

Ks. abp M. Jędraszewski: Potrzebujemy serca, które potrafi kochać nie słowami, ale czynem

Potrzebujemy serca, które potrafi kochać nie słowami, ale czynem – powiedział w sobotę ks. abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. odprawionej z okazji 5. Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. abp Marek Jędraszewski przypomniał, że 13 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Dobroci, promowany przez Światowy Ruch Dobroci, który powstał w Tokio w 1988 roku. Hierarcha mówił, że słuchał audycji radiowej, w której młodzi ludzie mówili: „my jesteśmy źli”, „żeby czynić dobro, trzeba najpierw uleczyć swój mózg, który tak jest dziwnie zakodowany, że wyrzuca nam zło”, „trzeba zacząć od autopromocji siebie”.

„Wsłuchiwałem się w te słowa ze zadziwieniem, bo z nich wyłaniał się obraz człowieka przeniknięty daleko idącym biologizmem, gdzie nie ma mowy o sumieniu, gdzie wszystko zaczyna się od własnego ja” – mówił w homilii ks. abp Marek Jędraszewski.

Przywołując orędzie papieża Franciszka ks. abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na słowa z ewangelii św. Marka: „Ubogich zawsze macie u siebie” i na to, że sam Jezus był „pierwszym z ubogich”.

„Ważną rzeczą jest, jak pisze Ojciec Święty Franciszek, by spotykając się z ludźmi bardziej potrzebującymi od nas, dać się prowadzić przez nich, dać się przez nich ewangelizować, uczyć się pokory, uczyć się gotowości do niesienia pomocy i tego, by okazywać miłosierdzie” – powiedział ks. abp Marek  Jędraszewski.

Jak podkreślił, nie chodzi o jednorazowy gest, o jałmużnę.

„Chodzi o to, by w bardziej potrzebujących od nas siostrach i braciach zrozumieć: to jest człowiek” – podkreślił.

Ks. abp Marek Jędraszewski przypomniał, że do wyobraźni miłosierdzia wzywał podczas wizyty w Polsce w 2002 roku Jana Paweł II. Dodał, że pomoc ma dotyczyć nie tylko potrzeb materialnych, ale i duchowych.

„Wielu ludzi czeka na dobre słowo i naszą obecność, na to, że jesteśmy z nimi i mogą na nas liczyć, zwłaszcza w tym niełatwym czasie ciągle trwającej pandemii” – powiedział metropolita krakowski.

„Potrzebujemy serca, które potrafi kochać nie słowami, ale czynem” – zaznaczył.

Proboszcz parafii mariackiej, ks. prałat dr Dariusz Raś mówił, że w swoim orędziu papież Franciszek zwraca uwagę na nowe formy ubóstwa: migracje, brak pracy, cierpienie samotności.

„Pamiętajmy, że każdy z nas może w tych problemach pomagać, zarówno przez osobiste zaangażowanie, jak wielu z nas czyni, jak i poprzez wskazywanie profesjonalnych form pomocy. Taki jest cel Światowego Dnia Ubogich – wskazanie, że osoby znajdujące się w różnych sytuacjach nie są same, że jesteśmy razem” – podkreślił ks. prałat dr Dariusz Raś.

Po sobotniej Mszy św. na placu Mariackim potrzebującym rozdawano paczki z termosami, które od razu można było napełnić ciepłą zupą ugotowaną przez siostry albertynki. Był też zestawy ciepłych czapek, szalików i rękawiczek, były skarpetki zebrane przez uczniów krakowskich szkół. Potrzebujący mogli skorzystać z porad lekarzy specjalistów, zaszczepić się przeciw COVID-19, zasięgnąć porad zawodowych, socjalnych i prawnych, a także wziąć udział w warsztatach teatralnych, rękodzielniczych i plastycznych.

Ze specjalistycznej opieki lekarskiej będzie można skorzystać jeszcze w niedzielę od godz. 9.00 do 12.00 i od godz. 15.00 do 17.00 przy ulicach Smoleńsk 4 oraz Siennej 5. Prowiant – kanapki i paczki kawy – będą rozdawane także po niedzielnej Mszy św. o godz. 13.00. Obchody zakończy wspólne świętowanie u sióstr Albertynek w sanktuarium św. Brata Alberta przy ul. Woronicza.

5. Światowy Dzień Ubogich odbywa się pod hasłem „Ubogich zawsze macie u siebie”. Papież Franciszek w orędziu przygotowanym na ten dzień zaapelował, aby nie czekać, aż ubodzy zapukają do naszych drzwi.

„Pilnie potrzeba, abyśmy dotarli do nich w ich własnych domach, w szpitalach i w domach opieki, na ulicach i w ciemnych zaułkach, gdzie czasem się chowają, w schroniskach i w centrach przyjęć” – napisał Ojciec Święty.

Zwrócił też uwagę, że z powodu pandemii zwiększyła się niezmiernie liczba ubogich, a w niektórych krajach najsłabsi zostają pozbawieni podstawowych środków do życia.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl