fot. PAP/Tytus Żmijewski

Ks. bp. K. Włodarczyk podczas ingresu: Beatyfikacja ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, „Rok Świętego Józefa” i 100. rocznica urodzin ks. F. Blachnickiego wpływają na styl mojej posługi

W bazylice katedralnej pw. świętych Marcina i Mikołaja odbył się uroczysty ingres ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka. Na początku uroczystości ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz toruński, przypomniał m.in. historię diecezji bydgoskiej i zachęcił do modlitwy w intencji nowego księdza biskupa. Transmisję przeprowadziła TV Trwam.

Eucharystię koncelebrowali ks. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. We Mszy św. uczestniczyli kapłani z całej diecezji, siostry zakonne, przedstawiciele władz oraz wierni.

Podczas uroczystości odczytany został tekst Bulli papieża Franciszka. Księdzu biskupowi Krzysztofowi Włodarczykowi wręczono Pastorał – symbol władzy pasterskiej.

W homilii nowy ordynariusz powiedział, że beatyfikacja ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, „Rok Świętego Józefa” i 100. rocznica urodzin ks. Franciszka Blachnickiego wpływają na styl jego posługi, a postaci te stały się inspiracją do ułożenia programu.

– Uznać wartość człowieka, co było jedną z głównych myśli nauczania Prymasa, znaczy uznać swoją własną wartość i godność wynikającą z faktu bycia dzieckiem Boga. To rodzi dwie konsekwencje, czyli szacunek do siebie samego i dla drugiego człowieka zarówno w sensie indywidualnym, jak i systemowym. Prymas nieustannie apelował do sumień Polaków o odradzanie się moralne, aby dorastać do godności dziecka Bożego. Apelował o odnowę człowieka, aby „człowiek stał się nowy i by wreszcie nastało nowych ludzi plemię” – przypomniał ks. bp Krzysztof Włodarczyk.

Nowy biskup bydgoski swoją posługę oparł na trzech filarach: łaska, miłosierdzie, i pokój. Ks. bp Krzysztof Włodarczyk poinformował, że do każdej parafii diecezji bydgoskiej trafią Jasnogórskie Śluby Narodu i Społeczna Krucjata Miłości. Zachęcił, aby się w nie wczytywać i wprowadzać w codzienne życie. Ordynariusz diecezji bydgoskiej zaprosił również do modlitwy różańcowej, która prowadzi do zwycięstwa.

Na zakończenie uroczystości odczytano m.in. list gratulacyjny od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl