Ks. abp M. Jędraszewski: Historia ziemi sandomierskiej, to historia ludzi mówiących Bogu „tak”

Historia ziemi sandomierskiej to historia ludzi, którzy mówią Bogu i swej Ojczyźnie, ziemi, tradycji jednoznaczne „tak”, odrzucając wszelkie przejawy przemocy, kłamstwa i zdrady – powiedział w sobotę w Sandomierzu ks. abp Marek Jędraszewski podczas obchodów dwustulecia diecezji.

Msza św. w katedrze sandomierskiej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce ks. abp. Salvatore Pennacchio była głównym punktem obchodów jubileuszu.

W homilii metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który podczas wizyty w Sandomierzu w 1991 r. mówił, że „użyźniła tę ziemię w XIII w. krew błogosławionych męczenników sandomierskich, duchownych i świeckich, którzy w wielkiej liczbie zginęli za wiarę z rąk Tatarów”.

„Tak bardzo radujemy się z tego, że patrząc na te wielkie dzieje ziemi sandomierskiej i historię tej diecezji, możemy powiedzieć z całym przekonaniem i wdzięcznością wobec Boga, że świadectwo Chrystusowe utrwaliło się w was, więc nie brak wam żadnego daru łaski” – powiedział duchowny.

Ks. abp Marek Jędraszewski przytoczył także historie księży związanych z diecezją sandomierską, którzy „zapisali się szczególnie w momentach dramatycznych i niezwykle trudnych”.

„Nie możemy w tej wielkiej historii świadectwa, tak głęboko wpisanej w dzieje tej ziemi, zapomnieć o księżach męczennikach II wojny światowej. 20 z nich poniosło śmierć z rąk Niemców. Większość z nich zginęła w obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau. Spośród 108 męczenników II wojny światowej wyniesionych na ołtarze przez św. Jana Pawła II, znalazło się siedmiu księży pochodzących z diecezji sandomierskiej” – przypomniał ks. abp Marek Jędraszewski.

Ordynariusz sandomierski ks. bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że obchody jubileuszu diecezji są „świętowaniem w drodze, podobnie jak cała misja Kościoła, wypełniana na wzór Chrystusa”.

„Historia diecezji i każdego z nas będzie biegła dalej” – dodał.

Diecezję sandomierską ustanowił w 1818 r. papież Pius VII. W latach 1981-1992 nosiła nazwę diecezji sandomiersko-radomskiej. W marcu 1992 r. papież Jan Paweł II bullą „Totus Tuus Poloniae populus” wydzielił diecezje radomską i sandomierską (poszerzoną o kilka dekanatów z diecezji lubelskiej, przemyskiej i tarnowskiej).

Diecezja sandomierska ma 242 parafie i liczy ponad 680 tys. wiernych. Pracuje w niej 622 księży diecezjalnych i 69 zakonnych. W tamtejszym seminarium kształci się 50 kleryków. Patronami diecezji są św. Stanisław – biskup i męczennik oraz bł. Wincenty Kadłubek, biskup.

PAP/RIRM

drukuj