Ks. abp M. Jędraszewski: Na młodych nigdy się nie zawiodłem

Jednym z ulubionych sposobów działania złego ducha jest szyderstwo. Szydzi się najpierw z Pana Jezusa, mówi się, że jest śmieszny (…) ze swoją Ewangelią, ze swoimi błogosławieństwami, jakże niepostępowymi i jakże staroświeckimi – mówił do młodych ks. abp Marek Jędraszewski w Centrum Jana Pawła II w Krakowie podczas  I Spotkania Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Młodzież powitał kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie ks.  Mateusz Hosaja.  Metropolita krakowski zaprosił młodych do rachunku sumienia przebiegającego wedle  pytania co we mnie dzieje się z Bożym słowem, które do mnie jest kierowane? Rachunek odbywał się zgodnie ze schematem z sobotniej Ewangelii, w której Boże Słowo jest jak ziarno zasiane w glebę naszych serc i sumień.

Najpierw, jak słyszeliśmy w Ewangelii, przychodzi szatan, by wyrwać z nas to słowo, by nie zapuściło żadnych korzeni – akcentował ksiądz arcybiskup.

Jednym z ulubionych sposobów działania złego ducha jest szyderstwo. Szydzi się najpierw z Pana Jezusa, mówi się, że jest śmieszny (…) ze swoją Ewangelią, ze swoimi błogosławieństwami, jakże niepostępowymi i jakże staroświeckimi. I jak On sprzed wieków może zwracać się do nas z takimi propozycjami życia? Przecież to jest śmieszne – podkreślał ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski mówił, że w takiej postawie nie dyskutuje się, bo szyderstwo ma ogromną moc rażenia, gdyż odwołuje się do emocji a nie do argumentów.

Drugi przykład z Ewangelii to ziarno, które pada na skały, a znaczy to, jak tłumaczył ksiądz arcybiskup, że trafia na ludzi bez charakteru. Podoba im się to co zawarte jest w Ewangelii, ale wystarczy jedna pokusa a wszystko zostaje przekreślone.

Ziarno rzucone między ciernie to z kolei ludzie dający się zagłuszyć przez codzienność. Duchowny wspomniał o ogromie otaczających nas informacji, którymi dajemy się zagłuszyć. Takimi „zagłuszaczami” są także bogactwo i przyjemności.

Sami dobrze wiecie, że dzisiaj miarą życia jest przyjemność. Wszystko to, co z przyjemnością nie jest związane jest złem. Złem jest cierpienie. I oczywiście trudno samo w sobie cierpienie pochwalać, ale doskonale wiemy, że nie ma żadnego ludzkiego życia, żadnego człowieka, który by cierpienia nie doświadczył. I sprowadzanie wszystkiego za wszelką cenę do przyjemności jest ogromną redukcją naszego życia ludzkiego. Pozostaje oczywiście problem co my z tym cierpieniem zrobimy, bo ono może być wielkim bogactwem, na wzór tego co pisał św. Paweł, że łączy swoje cierpienia z cierpieniem Jezusa i Jego Mistycznego Ciała, którym jest Kościół – wskazywał ks. abp Marek Jędraszewski.

Ostatnia postawa pokazuje człowieka o sercu szlachetnym i dobrym. Metropolita krakowski zwrócił jednak uwagę, że nikt się taki nie rodzi, ale wymaga to wielkiej troski i pracy, by tę dobroć i szlachetność ukształtować w sobie i zatrzymać. I do tego potrzebna jest wytrwałość.

Będzie wspaniały i piękny owoc z ludzkich serc, które Boże słowo w sobie zatrzymują a po wtóre są wytrwałe. Wiedzą, że ta droga do zbawienia to zmaganie wielodystansowe. (…) To są lata, gdzie najważniejsza jest wytrwałość, a więc pewna stałość charakteru, reakcji i wartości, do których się dąży – mówił ksiądz arcybiskup.

W dalszych słowach metropolita krakowskich przypomniał postać św. Stanisława Kostki, który szedł pod prąd w niełatwym czasie, bo właśnie wtedy rodziła się reformacja.

To był chłopak z krwi i kości, który wiedział czego chce i dał się Panu Bogu prowadzić. Potrafił wejść w konflikt ze swoim światem i być znakiem sprzeciwu – podkreślał.

Duchowny mówił także młodym, jak ważne jest, by umieć uszanować swą piękną, ludzką cielesność, która jest darem Boga. Wspomniał o „Ruchu Czystych Serc” gromadzącym ludzi, którzy chcą żyć w czystości i umieć pięknym i szlachetnym sercem patrzeć na siebie i innych.

Na koniec ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski wspomniał spotkanie św. Jana Pawła II z młodymi w Poznaniu w 1997 roku, gdy Papież powiedział do nich: „Ja się na młodych nigdy nie zawiodłem”.

Chciałbym także wobec was powtórzyć te słowa papieskie, św. Jana Pawła Wielkiego „Na młodych nigdy się nie zawiodłem.” – akcentował metropolita krakowski.

Pierwsze Spotkanie Młodych Archidiecezji Krakowskiej zorganizowane zostało przez Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Było to całodniowe święto młodzieży przebiegające pod hasłem „Otwórzcie drzwi”. Młodzi z całej diecezji razem modlili się, uczestniczyli w warsztatach, konferencjach, Targach Wspólnot i koncertach. Spotkanie odbyło się w ramach 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Justyna Walicka, Archidiecezja Krakowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl