fot. Radiopostaja MIR Međugorje

Ks. abp Henryk Hoser rozpoczął posługę w Medjugorje

Ksiądz arcybiskup Henryk Hoser rozpoczął posługę Medjugorje. Ojciec św. Franciszek mianował go specjalnym wizytatorem apostolskim dla tego miejsca.

Medjugorje to niewielka wieś w Hercegowinie. To tu w 1981 roku miało dojść do pierwszych objawień Matki Bożej. Mają one trwać do dzisiaj. Objawienia nie zostały oficjalnie uznane przez Kościół. Licznie przybywają tu jednak pielgrzymi. Rocznie to nawet 2,5 mln osób.

– Dlaczego tak wielu ludzi przybywa do Medjugorje każdego roku? Odpowiedź nasuwa się sama: przybywają, aby się z kimś spotykać. Spotkać Boga, spotkać Chrystusa, spotkać Jego Matkę, a potem odkryć ścieżkę prowadzącą do radości życia w domu Ojca i Matki; i wreszcie odkryć Drogę Maryjną jako najbezpieczniejszą drogę – podkreślał ks. abp Henryk Hoser w homilii, którą wygłosił w niedzielę podczas uroczystej Mszy św. inaugurującą jego posługę w tym miejscu.

Biskup senior diecezji warszawsko-praskiej decyzją Papieża Franciszka został specjalnym wizytatorem apostolskim w Medjugorje.

– Pasterska troska wymaga zapewnienia stabilnego i ciągłego towarzyszenia parafii w Medziugorje, ale też przybywającym tu pielgrzymom – mówił ksiądz Arcybiskup.

Duchowny podczas uroczystej Eucharystii inaugurującej jego misję apostolską podkreślał, że Medziugorje to szczególne miejsce.

– Medjugorje daje nam czas i przestrzeń Bożej łaski przez wstawiennictwo Maryi, Matki Boga i Matki Kościoła, który tutaj nosi tytuł Królowej Pokoju – wskazywał ks. abp Henryk Hoser.

A tego pokoju potrzeba dziś całemu światu.

– Świat bardzo potrzebuje pokoju. Pokoju w naszych sercach, w rodzinach, w społeczeństwie, a także pokoju międzynarodowego. Tego wszyscy bardzo pragniemy. Zwłaszcza obywatele tego kraju, którzy poważnie cierpią z powodu wojny na Bałkanach. Promowanie pokoju oznacza budowanie cywilizacji opartej na miłości, komunii, braterstwie, sprawiedliwości, a zatem pokoju i wolności – podkreślał duchowny.

Misja księdza Arcybiskupa nie ma za zadanie ostatecznego przesądzenia o charakterze objawień w Medjugorju. Miejscowa parafia podlega teraz bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Ks. abp Henryk Hoser może podejmować w imieniu i z upoważnienia papieża wszelkie decyzje personalne, organizacyjne i inne, dotyczące tego miejsca, bez konsultowania tego z miejscowym biskupem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj