Kraków: Zakończył się remont krypty Wieszczów Narodowych w katedrze na Wawelu

W katedrze na Wawelu zakończył się kompleksowy remont konserwatorski krypty Wieszczów Narodowych, w której spoczywają Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. W pomieszczeniu wymienione zostały instalacja elektryczna, wentylacja oraz odnowione ściany.

„Ta krypta była nie tylko zaniedbana od strony estetycznej, ale panowały w niej bardzo trudne warunki, jeśli chodzi o wentylację. Otrzymaliśmy zgodę na wykonanie nowej wentylacji dostarczającej świeże powietrze i odprowadzającej wilgoć” – mówił proboszcz parafii na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Dodał, że dzięki temu w krypcie panuje teraz stała wilgotność i temperatura, a jej wnętrze po wymianie tynków i odnowieniu ścian wygląda jak nowe.

Konserwacji poddany został sarkofag Adama Mickiewicza z wapienia dolomitowego, zaprojektowany przez Sławomira Odrzywolskiego oraz, wykonany z czarnego marmuru według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza, sarkofag Juliusza Słowackiego. Powierzchnia kamiennych sarkofagów została oczyszczona, konserwatorzy uzupełnili ubytki. Odnowiona została urna z ziemią z grobu matki Juliusza Słowackiego – Salomei Becu, medalion Chopina i popiersie Norwida oraz cały pozostały wystrój.

Krypta Wieszczów Narodowych została urządzona w 1890 r. z okazji sprowadzenia z Paryża zwłok zmarłego w 1855 r. Adama Mickiewicza. Od XVII wieku w tym miejscu chowani byli kapłani pełniący posługę w katedrze. W 1927 r. ze stolicy Francji sprowadzono szczątki Juliusza Słowackiego i zdecydowano o powiększeniu krypty. W niszy za sarkofagiem poety umieszczono urnę z ziemią z grobu jego matki – Salomei Becu.

W 1993 roku obok wejścia do krypty zamontowana została, zaprojektowana przez krakowskiego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja, tablica-epitafium poświęcone Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, a w 2001 r. umieszczono tam urnę z ziemią z jego paryskiej mogiły. W 2010 r. w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina w krypcie odsłonięty został medalion z wizerunkiem kompozytora.

Remont krypty to kontynuacja wieloletniego projektu konserwacji sarkofagów 19 królów, wieszczów i bohaterów narodowych, pochowanych na Wawelu, który ma zapewnione dofinansowanie ze SKZOK. Prace te jak mówił dyrektor biura SKOZK Maciej Wilamowski są zaawansowane w 3/4 zarówno, jeśli chodzi o wnętrza, jak i o sarkofagi i zakończą się w przyszłym roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl