Kraków: przełożeni zakonów męskich dyskutują o wyzwaniach osób konsekrowanych

W Krakowie przełożeni zakonów męskich i rektorzy zakonnych seminariów dyskutują o wyzwaniach stojących przed osobami konsekrowanymi.

Wyżsi przełożeni zakonni będą dzisiaj rozmawiali m.in. o nowych przepisach dotyczących ochrony danych osobowych w Kościele katolickim w Polsce w świetle prawodawstwa Unii Europejskiej. Zebranie plenarne zakończy Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego.

Wyzwaniem są m.in. „stabilne, sprawdzone” zakonne struktury – powiedział przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Janusz Sok.

– Jak prowadzić dzisiaj formację? Zapewne nie tak, jak było wcześniej. Z drugiej strony, żeby nie rozmyć się na pewne nowoczesne, atrakcyjne, ale nieprzystające jednak do naszego świata formuły, które sprawią, że nie przygotujemy ludzi dojrzałych do życia i dobrych zakonników. Trzecim takim poziomem jest życie wspólnotowe. To jest coś, co jest dla nas, osób konsekrowanych, bardzo charakterystyczne. W dzisiejszym świecie bardzo zatomizowanym i nastawionym na to słowo „ja”, na jednostkę, jakąś taką niezależność. Chcemy być trochę inni, nie przystawać niejako do tego świata, czyli mówić, że dla nas wspólnota jest czymś wartościowym, nie tylko, że jest możliwa ale, że jest piękna, nie jest łatwa, tylko co znaczy dzisiaj, co należy utrzymać, z czym się nie należy zgodzić – podkreślił o. Janusz Sok CSsR.

Obrady odbywają się w Krakowie w klasztorze Księży Zmartwychwstańców z racji 70-lecia polskiej prowincji tego zgromadzenia. Wczoraj uczestniczył w nich nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio oraz ks. bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski.

W Polsce działa 59 zakonów męskich, w których jest około 11,6 tys. zakonników.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl