fot. PAP/EPA

Kościoły zamieniają w więzienia

Do czerwca Mosul był ważnym ośrodkiem chrześcijańskim w Iraku. Teraz jest pod panowaniem Państwa Islamskiego, które kieruje się rygorystyczną interpretacją Koranu. Chrześcijan wygnano, wymordowano bądź uznano za niewolników. Z kościołów usunięto krzyże i uczyniono z nich więzienia.

Niektóre świątynie, często zabytkowe, wysadzono w powietrze, by wymazać ślady po obecności chrześcijan. W klasztorze św. Jerzego utworzono więzienie kobiece. Istnieją obawy, że dochodzi tam do bardzo brutalnego i nieludzkiego traktowania kobiet – informuje Radio Watykańskie.

Nie tak dawno terrorystyczna bojówka Państwa Islamskiego usiłowała wysadzić w powietrze żeński klasztor w Mosulu. Budynek klasztorny chaldejskich Sióstr Serca Jezusowego oraz kościół są mocno uszkodzone. Powodem agresji były krzyże na dachach klasztoru i kościoła.

Przypomnijmy, że latem 2014 roku islamscy terroryści z Państwa Islamskiego opanowali Mosul i Równinę Niniwy, powodując masową ucieczkę chrześcijan z tych terenów. Wyznawcy Chrystusa uciekali, aby ratować swoje życie, gdyż dochodziło do brutalnych morderstw chrześcijan. Musieli oni w jednej chwili opuścić swoje domy, pozostawiając w nich wszystko, co posiadali.

Obecnie w obozach dla uchodźców, gdzie znajdują się chrześcijanie, brakuje właściwie wszystkiego, co potrzebne do codziennego życia. Żywności, wody, lekarstw.

NaszDziennik.pl

drukuj