PAP/Darek Delmanowicz

Kościół zachęca do modlitwy i pokuty w intencji wygaszenia epidemii

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski rekomenduje księżom biskupom diecezjalnym, aby udzielili wybranym wiernym dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. do 29 marca. Zachęcają równocześnie do modlitwy i pokuty w intencji wygaszenia epidemii.

Z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. mogą zostać zwolnione:

– osoby w podeszłym wieku;

– wierni, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura);

– dzieci i młodzież szkolna oraz dorośli sprawujący nad nim opiekę;

– osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

Księża biskup zalecają, aby te osoby trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie w duchowej łączności z Kościołem. [czytaj więcej] 

W Radiu Maryja od poniedziałku do soboty Msza św. transmitowana jest o godz. 7.00 rano. W niedziele natomiast o godz. 9.00. Z kolei w TV Trwam niedzielna Msza św. transmitowana jest o godz. 9.30.

Księża Biskupi proszą, aby kościoły były otwarte w ciągu dnia, a wierni mieli możliwość spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu.

Kapłani nadal mają odwiedzać z posługą sakramentalną osoby starsze i chore. Księża biskupi apelują również do wiernych o solidarność z osobami potrzebującymi.

Do końca marca zawieszone zostaną zaplanowane wcześniej bierzmowania, pielgrzymki młodzieży oraz rekolekcje dla uczniów. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zdecydowała ponadto o odwołaniu narodowej pielgrzymki do Rzymu.

– Musimy pamiętać, że nad wszystkim jest Pan Bóg. Jest Boża Opatrzność, która czuwa nad nami. W historii świata i ludzkości były różne epidemie, choroby i wiele z nich, dzięki Bożej opatrzności i modlitwie, udało się przezwyciężać – podkreślił o. Konrad Cholewa OFM, kustosz Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

To właśnie w tym sanktuarium zanoszona jest modlitwa za wstawiennictwem św. Szymona z Lipnicy.

– Jest to święty, który w XV wieku pomagał ludziom w czasie choroby, w czasie zarazy cholery, która panowała wtedy w Krakowie – powiedział o. Konrad Cholewa.

Kościół zachęca wiernych do modlitwy suplikacją: „Święty Boże, Święty Mocny” [czytaj więcej].  Modlitwa przebłagalna jest śpiewana codziennie na Jasnej Górze podczas Apelu. Jest on transmitowany przez TV Trwam.

TV Trwam News

drukuj