Autorstwa Robert Wielgórski - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33317013

Kościół w Zuzeli, gdzie urodził się Stefan Wyszyński, ustanowiony diecezjalnym sanktuarium

Kościół Przemienia Pańskiego w Zuzeli – miejscowości, w której urodził się błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński – został ustanowiony diecezjalnym sanktuarium – poinformował proboszcz ks. Jerzy Krysztopa.

Na Mszy św. o godz. 18.00 biskup łomżyński ks. bp Janusz Stepnowski – w duchu wdzięczności za dar beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego – kościół parafialny w Zuzeli ustanowił diecezjalnym sanktuarium – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej parafii Przemienienia Pańskiego.

Jak poinformował ks. Jerzy Krysztopa, uroczystości przygotowujące do tego wydarzenia rozpoczęły się w sobotę o godz. 16.00 adoracją Najświętszego Sakramentu.

W niedzielę licząca kilkadziesiąt osób grupa wiernych z Zuzeli wzięła udział w uroczystościach w Warszawie. Pozostali wierni śledzili uroczystości beatyfikacyjne za pośrednictwem transmisji w kościele i na placu przykościelnym.

„Serdecznie zapraszam parafian i miłych gości do przeżywania tych religijnych i historycznych wydarzeń w Zuzeli, gdzie dla Prymasa Tysiąclecia wszystko się zaczęło” – napisał ks. Jerzy Krysztopa.

Parafię w Zuzeli erygował 10 lipca 1448 r. ówczesny biskup płocki ks. bp Paweł Giżycki, a uposażył opat Klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich z Czerwińska ojciec Rafał.

Pierwszą świątynią na tym terenie był drewniany kościółek pod wezwaniem św. Mikołaja. Decyzję o budowie murowanego kościoła podjęto na początku XX w. Budowę ukończono w 1913 r. Konsekrował go 29 sierpnia 1913 r. biskup płocki ks. bp Antoni Nowowiejski. W czasie wojny kościół został znacznie zniszczony. Odbudowano go w latach 1957-67 dzięki staraniom proboszczów zuzelskich ks. Czesława Roszkowskiego i ks. Jana Dobka.

Rodzina Wyszyńskich mieszkała w Zuzeli przez dziesięć lat na początku XX w. W 1982 r. w zrekonstruowanym budynku dawnej szkoły, do której uczęszczał w latach 1908-1910 Stefan Wyszyński utworzono Ośrodek Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po lewej stronie odtworzono mieszkanie państwa Wyszyńskich, a po prawej izbę szkolną z początku XX w. Uroczystość poświęcenia muzeum miała miejsce 14 października 1990 r.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl