Kondolencje przewodniczącego KEP po śmierci ks. abp. Zimowskiego

W imieniu prezydium Konferencji Episkopatu Polski oraz polskich biskupów, kondolencje po śmierci ks. abp. Zygmunta Zimowskiego złożył w środę na ręce biskupa radomskiego ks. bp. Henryka Tomasika przewodniczący Episkopatu Polski ks. abp. Stanisław Gądecki.

„Odszedł światły i gorliwy pasterz, który całe swoje życie poświęcił służbie Bogu, pracując zarówno dla Kościoła, który jest w Polsce, jak i dla Kościoła powszechnego, u boku Jan Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka” – podkreślił w liście kondolencyjnym ks. abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu Polski dodał, że w „szczególności chorzy docenią jego pracę i wkład w dzieje Kościoła i w dzieje naszej Ojczyzny”. Ks. abp Zimowski, zmarły we wtorek emerytowany biskup radomski, był przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Chorych i Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

W imieniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski i polskich księży biskupów, ks. abp Gądecki złożył na ręce ks. bp. Tomasika wyrazy współczucia wszystkim, których dotknęła ta śmierć.

Wspominając postać zmarłego ks. abp Gądecki powiedział, że „razem ze śmiercią ks. abp. Zygmunta Zimowskiego tracimy wybitnego członka KEP i pracownika gremiów watykańskich”. Dodał, że to „ogromna strata dla Kościoła powszechnego i dla Kościoła katolickiego w Polsce”.

Podkreślił jednocześnie, że najbardziej uderzająca była działalność charytatywna zmarłego jako biskupa radomskiego.

„Siedem lat działalności ks. abp. Zimowskiego w diecezji radomskiej było dla nas wszystkich biskupów zaskakujące ze względu na wielki dynamizm, zarówno w odniesieniu do działalności charytatywnej, którą budował, jak i w odniesieniu do nauki, w której był zanurzony, pracując w Kongregacji Nauki Wiary oraz stworzenie Centrum Myśli Benedykta XVI, w którym starał się przechować nie tylko jego myśli, ale rozwijać to w sensie naukowo-badawczym” – powiedział ks. abp Gądecki.

Przewodniczący KEP dodał, że kiedy ks. abp Zimowski zaczął sam chorować, to – jak wspominał – z perspektywy szpitala zaczął lepiej rozumieć co to jest choroba i lepiej rozumieć człowieka chorego.

Ks. abp Zimowski zmarł we wtorek, 12 lipca w wieku 67 lat po ciężkiej chorobie nowotworowej. W latach 2002-2007 był biskupem radomskim. W 2009 roku został powołany przez papieża Benedykta XVI na przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Chorych i Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

PAP/RIRM

drukuj