fot. https://pkwp.org

Kolejne środki dla Ukrainy od polskich darczyńców PKWP

Dzięki ofiarności polskich darczyńców Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) kolejne 100 tys. euro trafi do potrzebujących na Ukrainie. Przekazane środki m.in. wspomogą budowę Wyższego Seminarium Duchownego (WSD) w Szaróweczce (k. Chmielnickiego).

Pieniądze, które trafią na Ukrainę, obok wsparcia budowy WSD, umożliwią zakup generatorów prądu oraz pojazdów niezbędnych dla prowadzenia działań duszpasterskich i społecznych w czasie wojny. W pomoc Ukraińcom włączają się również darczyńcy PKWP z innych państw. Centrala PKWP w Niemczech już zapowiedziała, że włączy się w odbudowę Seminarium Duchownego w Worzelu (k. Kijowa) splądrowanego przez Rosjan.

W marcu 2022 roku polska sekcja PKWP informowała, że polscy darczyńcy Stowarzyszenia uzbierali kwotę 200 tys. euro na realizację projektów humanitarnych i duszpasterskich na Ukrainie. Pieniądze zostały przekazane na zakup najpotrzebniejszych produktów, m.in. żywności i leków.  Środki wsparły potrzebujących w obwodzie iwanofrankowskim, diecezję kamienicko-podolską, łucką, a także pomogły w utrzymaniu sióstr zakonnych i księży.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie kontynuuje swoje zaangażowanie na Wschodzie. Kwota wsparcia urosła o kolejne 100 tys. euro. Środki te przyczynią się do sfinansowania budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Szaróweczce (k. Chmielnickiego), z którego korzystać będą klerycy diecezji kamieniecko-podolskiej.

Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), zauważa, że struktury Kościoła, a także obecność kapłanów i sióstr na Ukrainie, są niezbędne dla kontynuowania wsparcia. Podkreśla, że nie wiemy, jak długo potrwa wojna, a przyszli księża będą stawać się pośrednikami w dostarczaniu pomocy.

„Widzimy, że Kościół w takich trudnych sytuacjach, jak na Ukrainie, jest miejscem, gdzie szuka się wszystkiego: pomocy medycznej i żywności. Czasem jest to miejsce, które umożliwia wykrzyczenie swojej złości oraz bólu” – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Cisło.

Duchowny dodaje, że „to darczyńcy Stowarzyszenia stoją za przekazywanym wsparciem, a pieniądz jest tylko narzędziem”.

„Dajemy to narzędzie do rąk sióstr i księży, którzy kupują żywność, leki oraz wszystko to, co jest najbardziej potrzebne” – wskazuje dyrektor polskiej sekcji PKWP.

 Na budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Szaróweczce ze środków przekazanych przez Polaków trafi 50 tys. euro. Kolejne 47 tys. euro umożliwi diecezji kamieniecko-podolskiej zakup dwóch samochodów dostawczych, które w czasie wojny będą służyły do pracy społecznej i duszpasterskiej. Z pozostałych środków skorzysta diecezja łucka. Zakupi za nie pięć generatorów prądotwórczych.

Magda Kaczmarek z PKWP, która w centrali Stowarzyszenia w Niemczech koordynuje pomoc dla Europy Wschodniej, w tym także dla Ukrainy, podkreśla, że od początku wojny wsparcie jest udzielane lokalnemu Kościołowi obu obrządków: łacińskiemu i greckokatolickiemu. Początkowo było to wsparcie doraźne wobec działań wojennych, a także inicjatyw podejmowanych przez księży i zakonników.

„W drugiej fazie pomagaliśmy parafiom i klasztorom na Ukrainie, które otworzyły swoje drzwi dla uchodźców, udzielając im wsparcia materialnego i duchowego. W trzeciej fazie, w ramach naszych możliwości, chcemy pomóc w naprawieniu szkód” – podkreśla Magda Kaczmarek.

Papieskie Stowarzyszenie PKWP sfinansuje odbudowę Seminarium Duchownego w Worzelu w archidiecezji kijowsko-żytomierskiej. Budynek został splądrowany przez Rosjan w trakcie działań wojennych. 25 seminarzystów uciekło stąd zaraz po tym, jak agresor wkroczył do wsi.

W budynek uderzyły dwie rakiety. Rosjanie spędzili w seminarium dwie noce. Miejsce okradziono. Zabrano komputery czy pralki, a także naczynia liturgiczne, wśród nich kielich, jaki podarował Ukrainie św. Jan Paweł II w trakcie swojej pielgrzymki do tego kraju w 2001 roku. Naprawa szkód będzie kosztowała ok. 150 tys. euro. Już teraz trwają prace nad ponownym podłączeniem wody, prądu i gazu. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, seminarzyści wrócą do Worzelu we wrześniu 2022 roku.

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1526975338202517504

Biuro Prasowe PKWP Polska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl