fot. PAP/PAP/Waldemar Deska

Kolejne piesze pielgrzymki dotarły na Jasną Górę

Kolejne grupy pielgrzymów dotarły dziś na Jasną Górę. W częstochowskim sanktuarium pojawili się m.in. pielgrzymi z Gdańska, Białegostoku, Olsztyna i Torunia. Najdłuższą trasę pokonali pątnicy z Helu, którzy przeszli aż 638 km – zajęło im to 19 dni.

Sierpień to na Jasnej Górze tradycyjnie miesiąc pielgrzymkowego szczytu, wtedy do Częstochowy dociera najwięcej pieszych pielgrzymów. Według szacunków częstochowskiego samorządu, w tym roku przybędzie tam ok. 104 tys. osób.

Najwięcej pątników dotrze do sanktuarium podczas ostatnich dni przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), a później na święto Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). Najwięcej pielgrzymów ma wejść do miasta 14 sierpnia – według szacunków samorządu to ok. 24 tys. osób. Niewiele mniej, bo ponad 23 tys., ma dotrzeć do Częstochowy dzień wcześniej.

Dziś po południu do jasnogórskiego sanktuarium dotarła gromadząca prawie tysiąc osób jubileuszowa 35. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gdańskiej, podzielona na mniejsze grupy: gdańską, gdyńską i kaszubską. Najdłuższą drogę do pokonania miała pielgrzymka kaszubska, która wyruszyła 25 lipca z Helu. Ci pielgrzymi pokonali trasę o długości 638 km w ciągu 19 dni.

„Czujemy te kilometry, ale jesteśmy szczęśliwi, że możemy tu być. Dla niektórych to hasło <<najdłuższa pielgrzymka>> jest dodatkowym dreszczykiem emocji i możliwością sprawdzenia się. Natomiast to, co się dzieje na pielgrzymce, atmosfera modlitwy, rozśpiewanie, radosny klimat, wspólnota, którą tworzymy – to dodaje skrzydeł i pozwala pokonać te kilometry” – powiedział, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry kierownik pielgrzymki kaszubskiej ks. Robert Jahns.

W 31. Pieszej Pielgrzymce Archidiecezji Białostockiej przywędrowało dziś do Częstochowy ok. 300 pielgrzymów. Spędziło w drodze dwa tygodnie przemierzając 480 km.

34. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Warmińskiej zgromadziła ponad 500 osób, które miały do pokonania 480 km. Najmłodszy uczestnik tej pielgrzymki miał 2 lata, najstarszy 73 lata. Pielgrzymów witał na Jasnej Górze metropolita warmiński ks. abp Józef Górzyński.

Jeszcze przed południem do Częstochowy dotarła jubileuszowa 35. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, w której uczestniczyło około tysiąca osób, którzy drogę rozpoczynali w Gorzowie, Zielonej Górze i Głogowie. Na Jasną Górę przybył ksiądz biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński.

Prawie 1,5 tys. osób przyszło w 34. Pieszej Pielgrzymce Ziemi Sandomierskiej. W zależności od miejsca wyjścia pielgrzymi pokonali od 250 do 350 km w ciągu 9-11 dni. W drodze pątników wspierało 47 kapłanów, 18 kleryków oraz 10 sióstr zakonnych. Najmłodszy pielgrzym miał 7 miesięcy, najstarszy 84 lata.

Ostatnią grupą pątników, która dotarła dziś przed Jasnogórski Szczyt, była 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej, która zgromadziła 1057 osób, wśród nich był ksiądz biskup pomocniczy diecezji toruńskiej Józef Szamocki, który pielgrzymował na Jasną Górę już po raz 31.

PAP/RIRM

drukuj