KEP: niech integralnym elementem 100. rocznicy niepodległości będą wolne niedziele

Niech integralnym elementem obchodów 100. rocznicy niepodległości będzie prawne i definitywne zabezpieczenie wolnej od pracy niedzieli – apeluje Konferencja Episkopatu Polski.

Księża biskupi zaznaczyli, że w sprawie wolnych niedziel biorą pod uwagę głosy wiernych Kościoła rzymsko-katolickiego i chrześcijan z innych Kościołów. W oświadczeniu dodali, że milczenie z ich strony w tej kwestii byłoby zaniedbaniem pasterskiego obowiązku stania na straży dobra wspólnego.

Członkowie prezydium KEP wyrazili zaniepokojenie przebiegiem prac nad obywatelskim projektem ustawy złożonym w Sejmie przez NSZZ „Solidarność”. 

Księża biskupi wskazali, że „Solidarność”, jako związek ukierunkowany na ochronę praw pracowniczych, ma szczególne prawo i obowiązek upominania się o wolne niedziele.

– Księża biskupi zaznaczają, że w okresie przygotowań do obchodów stulecia odzyskania niepodległości, otwarcie odnosząc się do dziedzictwa „Solidarności”, nie można pominąć niedzieli jako budulca duchowej wspólnoty narodu. Chodzi również – piszą księża biskupi – o uwolnienie człowieka, gdyż osoba, której odbiera się wolną niedzielę, jest kimś wykorzystywanym. Apelujemy więc do tych, którzy mają realny wpływ na kształt prawa w naszym państwie, aby mieli na względzie przede wszystkim dobro obywatela i dobra społeczeństwa zagrożone, podobnie jak w innych państwach w Europy, laicyzacją. Konkretnym wyrazem miłości do człowieka jest umacnianie sprawiedliwości – napisał św. Jan Paweł II w encyklice „Centesimus annus” – wskazał ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy KEP.

Ponadto księża biskupi podkreślili, że „nie wolno zapominać własnych haseł i postulatów wysuwanych w drodze do osiągnięcia władzy, w tak ważnej społecznie kwestii. Nie wolno –– jak wskazano w oświadczeniu – nawet wobec lobbingu środowisk, dla których zysk stanowi większą wartość niż człowiek czy naród”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl