Jubileusz diecezji ełckiej

Diecezja ełcka świętuje 25-lecie swojego istnienia. Wczoraj odbyły się centralne uroczystości dziękczynne. Przewodniczył im prymas Polski, ks. abp Wojciech Polak.

25 lat temu, dokładnie 25 marca 1992 roku, św. Jan Paweł II specjalnym dokumentem powołał do istnienia diecezję ełcką. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła uroczysta procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej na miejsce celebry – plac Jana Pawła II. Następnie o godz. 17.00 wierni uczestniczyli w modlitewnym czuwaniu z rozważaniami różańcowymi. O godz. 18.00 rozpoczęły się centralne uroczystości liturgiczne, którym przewodniczył i homilię wygłosił prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

– Moi Drodzy, 25 lat wspólnej drogi to niewątpliwie ważny i istotny etap. Dwadzieścia pięć lat życia wspólnoty Kościoła to czas odważnego budowania jego podstawowych struktur, przygotowywania duchownych i świeckich do podjęcia bieżących zadań i wypełniania misji ewangelizacyjnej. Dwadzieścia pięć lat wspólnych doświadczeń, pokonywania pojawiających się w drodze trudności i podejmowania nowych wyzwań. To czas prób lepszego odkrywania i zrozumienia zamysłu Bożego, a nade wszystko codziennego, uważnego wsłuchiwania się w to, co Duch mówi do Kościoła mówił w homilii prymas Polski.

Ks. bp Jerzy Mazur, pasterz diecezji ełckiej, wskazał, że 25-lecie diecezji obchodzone jest w roku szczególnym.

– Obchody świętowania naszego jubileuszu wpisują się w inne jubileusze: 600-lecie prymasostwa w Polsce, 300. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, 140. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie, 100. rocznicę założenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek, a także w roku, któremu patronuje św. brat Albert i bł. Honorat Koźmiński – zauważył ks. Biskup.

Biskup ełcki podkreślił, że jubileusz to patrzenie z pasją w teraźniejszość i z nadzieją w przyszłość.

– Patrząc w przyszłość z nadzieją, pragnę zawołać słowami prefacji, które 20 lat temu spod Giewontu św. Jan Paweł II skierował do Polaków, dodając nam odwagi „Sursum corda” – „W górę serca”. Niech te słowa usłyszane w czasie każdej Mszy św. przypominają, że mamy iść za Chrystusem, a słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Ełku w 1999 roku: „Odwagi! Bóg jest z wami” dodają nam tej wielkiej odwagi i nadziei – zakończył ordynariusz ełcki.

Głównym akcentem dziękczynienia za 25 lat istnienia diecezji był akt zawierzenia diecezji Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj