fot. https://twitter.com/JasnaGoraNews

Jasną Górę odwiedziło w 2021 roku ponad 1,6 mln pielgrzymów – dwa razy więcej niż rok temu

Ponad 1,6 mln pielgrzymów przybyło na Jasną Górę w 2021 r., to blisko dwa razy więcej, niż w roku 2020. Jasnogórscy paulini mówią o pewnej odwilży ruchu pielgrzymkowego w trwającej pandemii, ale pątników było wciąż znacząco mniej, niż przed pojawieniem się koronawirusa.

Jak wynika z jasnogórskich statystyk, w 2019 r. sanktuarium w Częstochowie odwiedziło 4,4 mln wiernych. Najmniej w ostatnich latach pielgrzymów było w 2020 r. – niespełna milion.

„Cieszę się, że Jasna Góra pozostaje ciągle ważnym miejscem na mapie Kościoła w Polsce, a dla wielu jest duchową stolicą i stąd czerpią moc i siłę do tego, żeby iść za głosem Ewangelii, by odkrywać Dobrą Nowinę w codziennym życiu” – powiedział podczas konferencji prasowej, podsumowującej mijający rok, przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

Podziękował wszystkim, którzy mimo trudnego czasu pandemii wzięli udział w pielgrzymkach, zarówno fizycznie, jak i duchowo.

Rzecznik sanktuarium o. Michał Legan poinformował, że w 2021 r. do Częstochowy w 220 pielgrzymkach pieszych przyszło prawie 74 tys. pątników. Dotarło też ponad 200 grup rowerowych i 15 biegowych.

„Było to więc znów pielgrzymowanie na skalę masową, a jednocześnie pielgrzymowanie bezpieczne” – powiedział rzecznik.

Kustosz Jasnej Góry, o. Waldemar Pastusiak poinformował, że w 2021 r. na Jasną Górę przybyło w sumie 1,6 mln pielgrzymów. Jak dodał „rok 2021 stał się rokiem odwilży trwającej wciąż pandemii koronawirusa”.

„Staramy się ze wszystkich sił, aby pielgrzymi mogli czuć się tu bezpiecznie. Jesteśmy w stałej współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiczną w Częstochowie, także z policją, wszystko po to, by zapewnić pielgrzymom bezpieczeństwo” – podkreślił kustosz Jasnej Góry.

Zaznaczył, że ważnym elementem jest dotarcie do tych pielgrzymów, którzy nie mogli na Jasną Górę przybyć w związku z trwającą pandemią. Wielu z nich korzystało w przekazów w mediach – zarówno tradycyjnych, jak i w internecie. W 2021 r. prawie 20 mln pielgrzymów łączyło się z Jasną Górę poprzez kanał YouTube. 16 mln to mieszkańcy Polski, 4 mln odbiorców to osoby z niemal całego świata – m.in. Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Białorusi, Kanady, Francji i Słowacji.

O. Waldemar Pastusiak zaznaczył, że mijający rok upłynął pod znakiem dwóch postaci – bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. Przypomniał, że do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która odbyła się w Warszawie, Jasna Góra przygotowywała intensywnie się przez kilka ostatnich lat. Odbywały się cykliczne spotkania, zorganizowano wystawę i koncert, została też wydana książka pt. „Głos z Jasnej Góry” zawierająca antologię jasnogórskich przemówień ks. Prymasa, wydanych w całości, bez ingerencji cenzury.

Ważnym wydarzeniem minionego roku na Jasnej Górze było także otwarcie nowej kaplicy św. Jana Pawła II. W jej centrum znalazł się relikwiarz z krwią papieża i jego słowami zawierzenia „Totus Tuus”, pastorał oraz duży obraz z wizerunkiem Ojca Świętego w ornacie z logo VI Światowych Dni Młodzieży, które 30 lat temu odbyły się w Częstochowie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl