fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Jasna Góra: Pielgrzymka tygodnika „Niedziela”

W dobie zamętu i kryzysu słowa konieczna jest wrażliwość i podjęcie za nie odpowiedzialności – mówił w sobotę na Jasnej Górze ksiądz biskup Andrzej Przybylski, który przewodniczył Mszy św. podczas dorocznej pielgrzymki pracowników i sympatyków tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Jak przypomniało Biuro Prasowe Jasnej Góry, Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbywała się już po raz 24. Jej głównym punktem była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej ks. bp Andrzeja Przybylskiego.

Nawiązując do słów Benedykta XVI, duchowny wyraził przekonanie, że dzisiejsza epoka zamętu i braku odpowiedzialności za słowo jest szansą dla głosicieli słowa Bożego, ponieważ „ludzie są zmęczeni słowami tego świata i poszukują słów Bożych, które dają nadzieję”. Ksiądz biskup zaapelował do pracowników tygodnika, by głosili Ewangelię i budowali mosty, zaapelował, by gazeta była „moralnie odważna i jasna”.

Redaktor naczelny tygodnika, ks. Jarosław Grabowski przywołał słowa św. Jana Pawła II, który przed laty zwracając się do pracowników powiedział, że „Niedziela” „to miejsce wyrażania wiary i głębi ducha”. Cytując fragment orędzia na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, za papieżem Franciszkiem, ks. Jarosław Grabowski przypomniał, że media „muszą oddychać prawdą dobrych historii, takich, które budują, a nie niszczą, historii, które pomagają odnaleźć korzenie i siłę”.

Pierwszy numer tygodnika ukazał się 4 kwietnia 1926 r. z podtytułem „Tygodnik dla ludu katolickiego Diecezji Częstochowskiej. Ilustrowany tygodnik katolicki Diecezji Częstochowskiej”. W latach 1928-1937 wydawany był jako „Kalendarz Jasnogórski”. Podczas II wojny światowej pismo nie ukazywało się, a jego nazwa została zawłaszczona przez Niemców na potrzeby katolickiego dodatku do gadzinowego „Kuriera Częstochowskiego”.

Gazeta zaczęła się ukazywać po wojnie. Jej wydawanie było zawieszone od 1953 r. do czerwca 1981 r. Stan wojenny oznaczał kolejną przerwę w ukazywaniu się „Niedzieli”. Pismo zostało wznowione w marcu 1982 r. W latach 90. tygodnik zaczął wydawać dodatki diecezjalne, pismo dla dzieci i serie wydawnicze.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl