Imielin: Stulecie kościoła

Stulecie kościoła obchodzi parafia pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Imielinie. Uroczystej Mszy św.  przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Na początku XX w. zrodziła się myśl o budowie kościoła oraz powstaniu samodzielnej parafii w Imielinie, który wówczas należał do parafii w Chełmie. Inicjatywa ta wyszła od mieszkańców Imielina. Spotkała się ona z aprobatą ówczesnego proboszcza chełmskiego ks. Aleksandra Liska, a później jego następcy ks. Pawła Winklera.

1 października 1902 roku zawiązał się „Komitet sprawy kościoła Imielińskiego”, który następnie przemianowano na „Komitet Budowy Kościoła w Imielinie”. Już 20 października 1902 roku otrzymano ze strony kościelnej zgodę na budowę kościoła, a 16 maja 1904 r. władz państwowych. Następnie zakupiono projekt budynku kościelnego autorstwa architekta Koziczyńskiego. Niestety rada parafialna w Chełmie nie zaakceptowała tego projektu. Ostatecznie przyjęto do realizacji projekt autorstwa architekta Giemzy z Katowic.

29 czerwca 1909 roku na zebraniu gminnym zdecydowano o rozpoczęciu budowy. Uroczysta Msza św. w kościele parafialnym w Chełmie oraz poświęcenie miejsca budowy przez ks. proboszcza Pawła Winklera 11 lipca 1909 roku zainicjowało prace budowlane. Ukończono je latem 1912 roku. Kardynał Jerzy Kopp, ówczesny biskup wrocławski delegował do dokonania aktu poświęcenia kościoła w Imielinie ks. Ryszarda Stehera. Jednakże ks. Stecher zmarł, w związku z czym aktu poświęcenia dokonał proboszcz z Tychów i nowy dziekan dekanatu mikołowskiego ks. Jan Kapica. Nastąpiło to 29 września 1912 roku.

 

Wypowiedź – ks. Eugeniusza Mury, proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Imielinie:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl