III Tydzień Wychowania. To, co w życiu ważne – wartości

Wartości inspirują myśli, uczucia, kształtują człowieka i prowadzą do jego rozwoju, decydują o jego wyborach, otwierają na innych. Wychowywanie do wartości to temat Tygodnia Wychowania, obchodzonego od 15 do 21 września.

Szczególną wartością, w oparciu o którą i do której należy wychowywać młode pokolenie, jest wiara. Stąd tegoroczny, III Tydzień Wychowania pod hasłem „Wychowujmy do wartości” ma jeszcze podtytuł: „Aby życie budowali na skale”

–  Po raz trzeci w tym roku w dniach od 15-21 września odbędzie się tydzień wychowania; jest to inicjatywa, która ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem wychowania, ma podkreślić role wychowania, którego celem jest integralny rozwój człowieka. My wszyscy zauważamy, że dzisiejsza szkoła z pewnością kształci, ale niezbyt dużo czasu poświęca dziełu wychowania, podobnie jest też z zapracowanymi rodzicami, którzy coraz mniej poświęcają czasu swoim dzieciom, troszcząc się o wiele bardziej o zapewnienie potrzeb materialnych. (…) Tydzień wychowania to inicjatywa, która nawiązuje do obchodzonych wcześniej w różnych rejonach naszego kraju kwartalnych dni modlitw za dzieci i młodzież i wychowawców. Jest to czas, który przypada w tygodniu w którym przypada święto św. Stanisław Kostki, patrona dzieci i młodzieży. Jest to dzień 18 września – zaznacza ks. bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Konferencji Episkopatu Polski.

Wychowanie do wartości rozpoczyna się w rodzinie. „Codzienne bycie razem uczy bowiem wzajemnego zrozumienia, zaufania, ofiarnej miłości i prawdziwej przyjaźni. (…) W rodzinie powinniśmy uczyć się zwracania do siebie z miłością, szacunkiem i serdecznością” – podkreślili biskupi w liście pasterskim, odczytywanym w kościołach przed Tygodniem Wychowania. Zachęcali również, by cenić czas wspólnych rodzinnych spotkań, rozmów, posiłku, wspólnego wypoczywania.

Do wartości powinna wychowywać także szkoła. Niestety, coraz wyraźniej widać naciski, by do szkół wprowadzić nauczanie odbiegające od wartości, stąd „powierzając swoje dziecko szkole, rodzice nie powinni zgodzić się na edukację, która byłaby sprzeczna z ich przekonaniami i wyznawanymi wartościami”.

Na Jasnej Górze w środę 18 września, w święto patrona młodzieży św. Stanisława Kostki, odbędzie się XIII Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich. W Roku Wiary organizowana jest także narodowa pielgrzymka katechetów na Jasną Górę w niedzielę, 29 września.

Ks. bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Konferencji Episkopatu Polski zapraszając katechetów na tę pielgrzymkę zachęca, by stała się ona okazją, „by modlić się o umocnienie naszej osobistej i wspólnotowej wiary oraz prosić o światło i moc Ducha Świętego w kształtowaniu wiary tych, do których jesteśmy posłani”. W tym samym czasie w Rzymie będzie się odbywać spotkanie katechetów z całego świata z Ojcem Świętym Franciszkiem.

 – Papież Benedykt XVI ogłaszając Rok Wiary – w liście apostolskim Porta Fidei napisał, że Rok Wiary ma rozbudzić w każdym wierzącym człowieku – aspiracje do wyznawania wiary w pełni z odnowionym przekonaniem z ufnością i nadzieją – akcentuje ks. bp Marek Mendyk jednocześnie zapraszając na pielgrzymkę katechetów.

Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich.

* * *

Jak wychować dziecko w wierze!

List Pasterski Episkopatu Polski z okazji III Tygodnia Wychowania 

 

KEP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl