fot. Ecclesia

Hiszpania: Dzień Ludzi Morza

W Hiszpanii święto Matki Bożej Szkaplerznej jest Dniem Ludzi Morza. W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Nie jesteście sami, nie jesteście zapomniani”. Porty i statki rybackie zdobią dzisiaj kolorowe flagi.

Zgodnie z tradycją barwnie przybrane łodzie wypłynęły rano w morze z figurą Matki Bożej Szkaplerznej. W ten sposób rybacy proszą o opiekę dla siebie i swoich rodzin. Po powrocie do portu figura Matki Bożej przenoszona jest do kaplicy, w której przez cały dzień ludzie składają bukiety kwiatów. Wieczorem i przy zachowaniu zaleceń sanitarnych w niektórych miejscowościach odbędą się procesje.

„4 października 2020 r., podczas pandemii COVID-19, Apostolat Morza Stella Maris obchodził 100-lecie powstania i stałej bliskości z ludźmi morza. To był dla nas wszystkich bardzo trudny rok. Ludzie morza stoją w obliczu wielu zagrożeń fizycznych, poważnych wyzwań rodzinnych oraz doświadczają cierpienia i trudności, co wyraźnie pokazał COVID-19” – napisał ks. bp Luis Quinteiro, odpowiedzialny za Duszpasterstwo ludzi morza z ramienia Episkopatu.

Można było jednak zobaczyć wiele gestów solidarności, pomocy i wzajemnego wsparcia.

„Bycie rybakiem to ciężka praca, ale przede wszystkim jest to powołanie, coś, co odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Nadal ryzykujemy życiem. W zeszłym roku to koronawirus, a nie morze zniweczył część naszych nadziei. Jestem wierzący, a wiara jest dla mnie balsamem pośród trudności” – mówi José María, rybak z La Coruña.

 

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl