fot. ACN International

Polska sekcja PKWP wybuduje studnię w Czadzie

Polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie chce odpowiedzieć na dramat mieszkańców czadu. Buduje studnię, która będzie chroniona przez armię i pozwoli ludziom uprawiać ziemię.

Czad od wielu lat zmaga się z ogromną suszą. Przez brak wody, ludzie nie mogą uprawiać ziemi, a co za tym idzie nie są w stanie wykarmić swoich rodzin. Trudną sytuację w kraju obrazuje jezioro Czad, które jeszcze w latach 50’ było o 90 proc. większe niż dzisiaj. W regionie jest też mniej opadów.

„To wszystko sprawia, że ci ludzie nie mają już gdzie się przenosić, gdzie uciekać po to, żeby móc uprawiać, móc wykarmić swoje rodziny. Największą klęską w tym kraju jest klęska głodu” – alarmuje ks. Paweł Antosiak z sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Czad od dawna nękany jest przez grupy terrorystyczne. Najnowszy raport wydany przez PKWP, podsumowujący skalę prześladowań na świecie, wskazuje na silną aktywność w regionie dżihadystów z Boko Haram.

Terroryści są odpowiedzialni za ogromną skalę przemocy. Atakują siły bezpieczeństwa i ludność cywilną. Palą całe wioski. Odpowiadają za zabójstwa, porwania i grabieże. Według badań Armed Conflict Location and Event Data Project, na które powołuje się raport PKWP, liczba osób zabitych w całym regionie, czyli także w Czadzie, gwałtownie wzrosła w pierwszy miesiącach 2020 roku w porównaniu rokiem poprzednim.

Chrześcijanie, do których w pierwszej kolejności chce docierać Pomoc Kościołowi w Potrzebie, stanowią kilkanaście procent wszystkich mieszkańców. W odpowiedzi na ich potrzeby podjęliśmy współpracę z ks. Jakubem Szałkiem z Fidei Donum. PKWP pomoże wybudować studnię dla mieszkańców kraju.

„Studnia wybudowana w tych miejscach, które są pod opieką armii, w miejscach bezpiecznych, jest w stanie zagwarantować wodę, a więc uprawy i przeżycie tych ludzi. Studnia jest początkiem dla szkoły, dla parafii, dla całego centrum duszpasterskiego” – tłumaczy ks. Paweł Antosiak z PKWP.

Nie jest to pierwszy projekt, jaki PKWP podejmuje w Czadzie. Poprzez budowę studni Papieskie Stowarzyszenie chce jednak wyraźnie odpowiedzieć na bieżącą prośbę, jaka płynie z tego kraju, ale też zwrócić uwagę na konkretny dramat.

„Przy okazji tego projektu chcemy opowiedzieć całą historię tych ludzi” – dodaje ks. Paweł Antosiak.

Budowę studni w Czadzie chcą wesprzeć prywatni sponsorzy. Ponadto, środki można wpłacać na konto PKWP z dopiskiem „Czad”.

PKWP/radiomaryja.pl

drukuj