Gruzja: przygotowania do papieskiej pielgrzymki

„Pax vobis” – „Pokój wam” – tak brzmi hasło podróży, podczas której papież Franciszek odwiedzi Gruzję i Azerbejdżan. Ojciec Święty przybędzie na Kaukaz 30 września i pozostanie tam do 2 października. Będzie to drugi etap jego pielgrzymki po tym regionie, w ramach której w czerwcu odwiedził już Armenię.

Papieska wizyta ma dwa zasadnicze cele: komunię i pokój – mówi ks. bp Giuseppe Pasotto, administrator apostolski Kaukazu dla katolików obrządku łacińskiego. Pierwszy aspekt wiąże się z życiem Kościołów i jednością między nimi. Drugi cel to dążenie do pokoju, gdyż między tymi trzema kaukaskimi krajami – Armenią, Gruzją i Azerbejdżanem – ciągle nie zostały do końca rozstrzygnięte spory terytorialne.

Budowanie pokoju należy zacząć od jedności Kościołów, akceptacji różnych podmiotów politycznych, które współistnieją obok siebie, oraz sprawiedliwości i poszanowania praw każdego – uważa ks. bp Giuseppe Pasotto.

Katolicy w Gruzji stanowią zaledwie 1 proc. ludności (30 do 40 tys. osób). Należą do trzech różnych obrządków: łacińskiego, ormiańskiego i chaldejskiego. Wyznawcy prawosławia to 85 proc. ludności, a muzułmanów jest ok. 11 proc.

W Tbilisi trwają przygotowania. Chociaż papież Franciszek przybędzie tydzień przed wyborami politycznymi w tym kraju i uwaga mediów jest silnie skupiona na życiu politycznym, to jednak wejściówki na spotkania z nim cieszą się dużym zainteresowaniem również wśród niekatolików.

Gruzińscy katolicy widzą w papieskiej wizycie uścisk Kościoła powszechnego dla tej ziemi, gdzie czasami czują się osamotnieni oraz potwierdzenie podjętej drogi wiary – powiedział ks. bp Giuseppe Pasotto.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl