Franciszek zawierzy świat Niepokalanemu Sercu Maryi

Dziś w rocznicę objawień Fatimskich Ojciec św. Franciszek zawierzy świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Papież dokona aktu zawierzenia w południe na zakończenie Eucharystii sprawowanej na Placu św. Piotra. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam od godz. 10:30.

Przygotowaniem do zawierzenia było wczorajsze międzynarodowe czuwanie: „Z Maryją poza noc”. Modlitwa trwała równolegle w różnych miejscach świata i w różnych językach. W czuwaniu uczestniczyły m.in. sanktuaria maryjne: na Jasnej Górze, z Lourdes, Aparecidy, Nairobii, sanktuaria z Japonii, USA i Indii oraz Bazylika Zwiastowania w Nazarecie.

Modlitewne czuwanie poprzedziło przesłanie Ojca św. Franciszka. Papież pozdrowił w nim pielgrzymów obecnych w sanktuariach świata. Powiedział, że odczuwa jedność z wszystkimi modlącymi się na różańcu i adoracji “pod macierzyńskim spojrzeniem Panny Maryi”. Wyjaśnił, że spojrzenie to skierowane jest na każdego człowieka i mówi: „Odwagi synu, Ja ciebie wspieram!”. Ojciec św. dodał, że spojrzenie Maryi utkwione jest także w Jezusie, we wszystkich wydarzeniach Jego życia, w chwilach radosnych, świetlistych, bolesnych, chwalebnych – jak to rozważamy w tajemnicach Różańca Świętego, po prostu z miłością. Papież wyjaśnił też na czym polega stwierdzenie: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła!”.

– Maryja jest błogosławiona, ze względu na swoją wiarę w Boga, bo spojrzenie Jej serca zawsze utkwione było w Bogu, na Synu Bożym, którego nosiła w łonie i kontemplowała na krzyżu. W adoracji Najświętszego Sakramentu Maryja nam mówi: „Spójrz na mojego Syna Jezusa, miej wzrok utkwiony na Nim, słuchaj Go, rozmawiaj z Nim. On patrzy na ciebie z miłością. Nie lękaj się! On ciebie nauczy by pójść za Nim i świadczyć o Nim w małych i wielkich działaniach twego życia, w relacjach rodzinnych, w twojej pracy, w chwilach świątecznych. Nauczy ciebie wychodzenia z siebie, aby patrzeć na innych z miłością, tak jak On, który nie słowami, ale faktami umiłował ciebie i ciebie kocha!” – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Międzynarodowe czuwanie odbyło się przed figurą Matki Bożej Fatimskiej. przywiezioną z sanktuarium w Portugalii. W koronie tej figury znajduje się kula, którą został zraniony bł. Ojciec św. Jan Paweł II podczas zamachu 13 maja 1981 roku przed bazyliką watykańską. Figur Matki Bożej Fatimskiej przybyła wczoraj po południu. Po jej powitaniu Papież Franciszek poprowadził maryjną medytację. W katechezie powiedział, że figura Matki Bożej Fatimskiej pomaga odczuwać obecność Maryi, która zawsze prowadzi do Jezusa. Maryi, która jest prawdziwie wierząca.

Następnie Papież rozważał istotę wiary Matki Bożej. Stwierdził, że wiara Maryi „rozwiązuje węzeł grzechu” i „obdarza Jezusa ludzkim ciałem”. Powiedział, że to, co dzieje się w Maryi zachodzi duchowo w każdym z nas, kiedy przyjmujemy Boże Słowo, kiedy oddajemy siebie, by pomagać bliźnim. Dodał, że wiara Maryi opiera się na posłuszeństwie, ufności i prawdzie. Mówił, że taką postawę wobec Boga powinien mieć każdy człowiek.

– Kiedy nie słuchamy Boga, nie pełnimy Jego woli, dokonujemy konkretnych działań, w których wykazujemy brak zaufania do Niego – a to jest grzechem – tworzy się w nas jakby węzeł. Owe węzły pozbawiają nas pokoju i pogody ducha. Są niebezpieczne, ponieważ z większej liczby węzłów może powstań plątanina, która może być coraz bardziej bolesna i trudniejsza do rozwiązania – powiedział Papież.

Ojciec św. zwrócił uwagę na olbrzymią rolę Maryi w naszej „pielgrzymce wiary”. Ona nas wspiera i jest płomykiem pośród nocy. Uroczystość powitania figury Matki Bożej Fatimskiej oraz międzynarodowe czuwanie z Papieżem transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

Ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, apeluje o to, by dziś w jedności z Ojcem św., we wszystkich sanktuariach maryjnych i sanktuariach Roku Wiary archidiecezji częstochowskiej oraz tam, gdzie to możliwe, odprawiono Nabożeństwo Fatimskie, zakończone aktem poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

– W niedzielę bowiem figura Matki Bożej Fatimskiej powróci na Plac św. Piotra, gdzie Ojciec Święty Franciszek będzie sprawował uroczystą Eucharystię. W czasie Liturgii, wzorem swych poprzedników, poświęci świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Ufam, że – z pomocą Ducha Świętego – ten dar wspólnej modlitwy uprosi światło nadziei i pokoju dla świata, jak również dla naszej Ojczyzny – dodał ks. abp Wacław Depo.

RIRM

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl