fot. e-civitas.pl

Finał 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Za nami finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W dniach od 10 do 11 czerwca 2024 r. w Niepokalanowie odbyły się zmagania konkursowe. Znamy już zwycięzców tegorocznej edycji. Zakres tematyczny 28. Edycji Konkursu objął Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie – wraz ze wstępami, przypisami, komentarzami oraz zagadnieniami ze Słownika.

Pierwszy dzień finału rozpoczęła uroczysta Eucharystia w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, której przewodniczył ks. bp Andrzej Przybylski. Zaraz po jej zakończeniu finaliści udali się na etap pisemny konkursu. W tym samym czasie katecheci i opiekunowie wzięli udział w spotkaniu z o. Piotrem Szczepańskim, który przez 4 lata pełnił rolę redaktora naczelnego Rycerza Niepokalanej, czasopisma, które ponad 100 lat temu ufundował św. Maksymilian Kolbe. Ojciec Piotr przybliżył życie świętego założyciela klasztoru w Niepokalanowie, a także historię powstania czasopisma.

Następnie Izabela Tyras, przewodnicząca częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz członek Instytutu Biblijnego, zaprezentowała organizatora OKWB – Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, a głos zabrał prezes stowarzyszenia, Kamil Sulej. Anna Rybak, wiceprezes zarządu, dokonała przedstawienia Grupy INCO S.A. Zorganizowano również konkurs z nagrodami dla katechetów oraz opiekunów.

Po kolacji odbył się pokaz filmu „Powołany 2”, a po projekcji z finalistami spotkał się Jan Sobierajski, producent i twórca filmu. Przytoczył on historie, które zdarzyły się w trakcie tworzenia filmów „Powołany” i „Powołany 2”, pokazujące działanie i opiekę Pana Boga nad projektami, które powstały na Jego chwałę.

Zwieńczeniem tego dnia była wspólna modlitwa Apelem Jasnogórskim i złożenie kwiatów pod pomnikami św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbe oraz kard. Stefana Wyszyńskiego.

Natomiast 11 czerwca rozpoczęło tzw. „miasteczko OKWB”, podczas którego uczestnicy mogli zapoznać się z ofertami różnych uczelni. O godzinie 11.00 wszyscy zebrali się w kaplicy św. Maksymiliana na Nabożeństwie Słowa Bożego, które poprowadził ks. Adam Dolata.  Po nabożeństwie odbyła się najważniejsza część programu, czyli Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Galę poprowadzili Estera Ryczek oraz Mateusz Gawroński, członkowie zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, którzy powitali przybyłych gości – Gwardiana klasztoru w Niepokalanowie, o. Mariusza Słowika; ks. prof. Mirosława Wróbla, przewodniczącego komisji konkursowej, pełnomocnika rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich i badań naukowych w Ziemi Świętej oraz Dyrektora Instytutu Nauk Biblijnych KUL; dr. hab. Mirosława Jasinskiego, członka komisji konkursowej, delegata arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. domów polskich w Jerozolimie; ks. dr. Dariusza Wojteckiego, członka komisji konkursowej oraz asystenta krajowego Stowarzyszenia; ks. dr. hab. Romana Bogacza, prodziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a także przedstawicieli uczelni, wydawnictw i fundacji współpracujących przy organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Kamil Sulej, prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, powiedział, że Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej to wyjątkowe wydarzenie.

Wydarzenie to jest wyjątkowe, ponieważ dotyczy czytania Słowa Bożego, ale też dlatego, że biorą w nim udział osoby młode. Kiedy widzę was rozmodlonych, przechadzających się z Pismem Świętym, czuję ogromne wzruszenie, ale i satysfakcję. (…) Wy, młodzi, jesteście nadzieją Kościoła – podkreślił.

Tegoroczni laureaci otrzymali nagrody w postaci indeksów na uczelnie wyższe na kierunkach humanistycznych. Najlepsza trójka uda się (ze swoimi katechetami) na pielgrzymkę śladami św. Pawła na Maltę, a uczestnicy, którzy zajęli miejsca od 4. do 6., będą mieli możliwość odbycia pielgrzymki śladami Miłosierdzia Bożego do Wilna (również z opiekunami).

Wśród nagród dla laureatów jest także sprzęt elektroniczny oraz nagrody książkowe. Wśród sponsorów znajdują się: Grupa INCO S.A., Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz biuro podróży FRATER z siedzibą w Bydgoszczy, a także Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Edycji św. Pawła, Fundacja Civitas Christiana, Instytut Wydawniczy PAX, Boże Krówki, Fundacja Prodoteo i wydawnictwo SUMUS.

Oto siedmiu laureatów, którzy przystąpili do części ustnej konkursu:

7. Gabriela Kłosińska z diecezji kieleckiej
6. Anna Staszek z archidiecezji białostockiej
5. Michał Podchul z archidiecezji warmińskiej
4. Wiktor Ignatowicz z diecezji ełckiej
3. Szymon Gniedziejko z archidiecezji białostockiej
2. Alicja Zapalska z archidiecezji wrocławskiej
1. Oliwia Kapusta z diecezji zamojsko-lubaczowskiej

Po pierwszej turze wyłoniono czwórkę najlepszych finalistów, którzy zdobyli maksymalną liczbę punktów i zmierzyli się w drugiej rundzie pytań. Dopiero trzecia runda rozstrzygnęła ostatecznie, kto stanie na podium 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej:

  1. Oliwia Kapusta z diecezji zamojsko-lubaczowskiej
  2. Szymon Gniedziejko z archidiecezji białostockiej
  3. Alicja Zapalska z archidiecezji wrocławskiej

Na koniec przewodniczący komisji konkursowej, ks. prof. Mirosław Wróbel ogłosił zakres następnej, 29. edycji OKWB, w skład którego wchodzą Księga Ezdrasza i Nehemiasza oraz I i II List do Tymoteusza i List do Tytusa.

Aleksandra Bilicka, e-civitas.pl/radiomaryja.pl

drukuj