Fatima czeka na Papieża Franciszka

Ksiądz biskup Antonio Marto, ordynariusz diecezji Leiria-Fatima, w czwartek zaprosił Papieża Franciszka do odwiedzenia sanktuarium w Fatimie w 2017 r. w związku z obchodami stulecia objawień maryjnych w tej portugalskiej miejscowości. 

Zarówno ja, jak i wszyscy Portugalczycy liczymy, że nowy Papież zaszczyci nasze sanktuarium swoją obecnością podczas tak doniosłych uroczystości – powiedział ks. bp Marto.

Portugalski hierarcha scharakteryzował argentyńskiego kardynała jako osobę dobrze przygotowaną intelektualnie do objęcia tronu św. Piotra oraz obdarzoną duchem ewangelicznym. Dodał, że poznał obecnego Papieża w 2005 r. podczas Synodu Biskupów w Rzymie.

Jak poinformował ks. Vitor Coutinho, sekretarz biskupa diecezji Leiria-Fatima, tekst oficjalnego zaproszenia dla Papieża jest już opracowywany i przed wysłaniem do Watykanu zostanie przedstawiony członkom Konferencji Episkopatu Portugalii.

Wierzymy, że Ojciec św. przyjmie zaproszenie do przewodniczenia uroczystościom 100. rocznicy objawień w Fatimie. Sądząc po jego nabożeństwie do Najświętszej Marii Panny, możemy się spodziewać, że nie omieszka on odwiedzić naszego sanktuarium za cztery lata– powiedział ks. Vitor Coutinho.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej jest jednym z największych miejsc kultu maryjnego na świecie oraz celem papieskich pielgrzymek. Odwiedzili je Paweł VI, Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. Szczególnie blisko związany był z tym miejscem polski Papież, który wiązał swoje ocalenie z zamachu 13 maja 1981 r. ze wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej. Podróżował do tego sanktuarium trzykrotnie: w 1982, 1991 i 2000 r. Podczas ostatniej wizyty w Fatimie ogłosił on błogosławionymi najmłodszych uczestników objawień, rodzeństwo Franciszka i Hiacyntę Marto.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. Trójce małych pasterzy przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Maryja, za ich pośrednictwem prosząc ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując im trzy tajemnice fatimskie.

PAP/RIRM

drukuj