Episkopat Hiszpanii rozpoczął kampanię „Zapiszę się na lekcje religii”

“Jeśli wszystko kwestionujesz, to zapytaj się, dlaczego nie chodzisz na religię” – pod takim hasłem rozpoczęła się kampania Episkopatu Hiszpanii “Zapiszę się na lekcję religii”. Skierowana jest ona głównie do nastolatków i młodzieży, którzy przestali się zapisywać na lekcję religii bądź nigdy tego zrobili.

Prezentacja lekcji religii, przypomnienie, że stanowi małą przestrzeń wolności dla rodziców i dzieci oraz zachęta do zapisania się na lekcję religii w przyszłym roku szkolnym – to trzy główne cele kampanii, którą rozpoczął hiszpański episkopat.

Po raz pierwszy kieruje się bezpośrednio do nastolatków w wieku 12-13 lat, którzy nie wybierają tego przedmiotu. Tymczasem świat z edukacją religijną jest – jak wskazał ks. bp Cesar Franco – “bardziej sprawiedliwy, miłosierny i wnosi swoją cząstkę humanizmu”, a wybór lekcji jest “opcją dobrą, konieczną i skonsolidowaną”.

„Dzieci nie są własnością państwa ani rodziców, ale ich edukacja owszem zależy od rodziców, którzy mogą wybrać taką formację, jaką chcą dla swoich dzieci” – podkreślił ks. bp César Franco.

W roku szkolnym 2016/2017 lekcję religii wybrało ponad 3,5 miliona uczniów, z czego ponad 60 proc. w szkołach podstawowych i gimnazjach. W bieżącym roku liczba ta znacznie wzrosła.

Z jednej strony jest to efekt ubiegłorocznej kampanii Episkopatu, z drugiej – “normalizacja” lekcji religii w rozkładzie zajęć. Nie jest już ona ani pierwszą godziną, ani ostatnią.

W Hiszpanii jest ok. 30 tys. katechetów, którzy swoją działalnością obejmują 2600 szkół, w tym 400 specjalnych.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl