Inauguracja pontyfikatu Papieża Franciszka

W Watykanie zakończyła się inauguracja pontyfikatu Papieża Franciszka. Nałożenie paliusza i Pierścienia Rybaka to najważniejsze obrzędy uroczystości. W trakcie Mszy Św. Papież Franciszek wygłosił homilię, w której tradycyjnie zaprezentował program swego pontyfikatu.

Na Placu św. Piotra licznie zgromadzili się wierni; przybyły 132. delegacje państw i organizacji międzynarodowych; wśród nich 31 prezydentów i 11 premierów. Na inaugurację pontyfikatu Ojca św. Franciszka udali się także ojcowie redemptoryści posługujący w Radiu Maryja: o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor i założyciel Radia Maryja oraz: o. Zdzisław Klafka, Rektor WSKSiM w Toruniu; o. Jan Król, o. Janusz Dyrek i o. Marek Kordecki.

Krótko przed wyruszeniem na plac przed Bazyliką św. Piotra, Papież połączył się telefonicznie z tysiącami wiernych zgromadzonymi na Placu Majowym w centrum stolicy Argentyny, Buenos Aires.

„Pięknie jest modlić się, spoglądać w niebo, wejrzeć do własnego serca i wiedzieć, że mamy dobrego Ojca, którym jest Bóg” – powiedział Papież Franciszek swoim rodakom.

Około 9 rano, a więc na pół godziny przed oficjalnym rozpoczęciem uroczystości, Ojciec Święty samochodem objechał sektory Placu św. Piotra, by przywitać się z wiernymi.

O godzinie 9.30 księża kardynałowie koncelebrujący Mszę św. podeszli najpierw do Ołtarza Konfesji w Bazylice św. Piotra. Następnie Papież wraz z patriarchami Kościołów wschodnich zszedł do Grot Watykańskich, by modlić się przy grobie św. Piotra, po czym Papież i księża kardynałowie przeszli na plac przed Bazyliką.

Następnie ksiądz kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran, który w środę ogłosił światu wiadomość o wyborze Papieża, nałożył Ojcu św. paliusz. Z kolei dziekan Kolegium Kardynalskiego ksiądz kardynał Angelo Sodano nałożył Ojcu św. Franciszkowi Pierścień Rybaka.

– Czcigodny Ojcze. Sam Chrystus, Syn Boga żywego, pasterz i biskup naszych dusz, który zbudował swój Kościół na skale daje ci pierścień, pieczęć Piotra Rybaka, który poznał moc nadziei na morzu tyberiadzkim i któremu Pan Jezus przekazał klucze Królestwa Niebieskiego. Dzisiaj Ty zajmujesz miejsce apostoła Piotra jako biskup tego Kościoła, który przewodzi w komunii jedności zgodnie z nauczaniem apostoła Pawła. Duch Święty, który wypełnia serca nasze niech wypełni Cię mocą i łagodnością, abyś strzegł swoją posługą wierzących w Chrystusa w jedności wspólnoty – powiedział  ks. kard. Angelo Sodano.

Dopiero po tych obrzędach wyrażających przekazanie papieskiego urzędu rozpoczęła się Msza św. Papież Franciszek w homilii odniósł się do swojego poprzednika, który dziś obchodzi imieniny. Jesteśmy blisko niego w modlitwie, pełnej miłości i wdzięczności.

Ojciec św. przypomniał, że centrum powołania Chrześcijańskiego stanowi Chrystus. Apelował, aby strzec Chrystusa w życiu, aby strzec innych, strzec dzieła stworzenia. Franciszek tłumaczył, że chodzi o opiekę nad całą rzeczywistością stworzoną, pięknem stworzenia, jak nam to mówi Księga Rodzaju i jak to nam ukazał św. Franciszek z Asyżu: to poszanowanie każdego Bożego stworzenia oraz środowiska, w którym żyjemy.

Przestrzegł on, że kiedy brakuje tej odpowiedzialności, jest miejsce na zniszczenie, a serce staje się nieczułe.

– Niestety w każdej epoce dziejów są „Herodowie”, którzy knują plany śmierci, niszczą, oszpecają oblicze mężczyzny i kobiety. Chciałbym prosić wszystkich tych, którzy zajmują odpowiedzialne stanowiska w dziedzinie gospodarczej, politycznej i społecznej, wszystkich mężczyzn i kobiety dobrej woli: bądźmy „opiekunami” stworzenia, Bożego planu wypisanego w naturze, opiekunami bliźniego, środowiska. Nie pozwólmy, by znaki zniszczenia i śmierci towarzyszyły naszemu światu! – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Ojciec św. akcentował, że początek posługi nowego Biskupa Rzymu pociąga za sobą także pewną władzę. W tym kontekście Papież przypomniał, że Chrystus dał Piotrowi władzę. Po potrójnym pytaniu Jezusa do Piotra o miłość, następuje potrójne zaproszenie: Paś baranki moje, paś owce moje – mówił.

– Nigdy nie zapominajmy, że prawdziwą władzą jest służba i że także papież, by wypełniać władzę musi coraz bardziej wchodzić w tę posługę, która ma swój świetlisty szczyt na krzyżu, musi spoglądać na pokorną, konkretną, pełną wiary posługę św. Józefa i tak jak on otwierać ramiona, aby strzec całego Ludu Bożego i przyjąć z miłością i czułością całą ludzkość, zwłaszcza najuboższych, najsłabszych, najmniejszych, tych których św. Mateusz opisuje w sądzie ostatecznym z miłości: głodnych, spragnionych, przybyszów, nagich, chorych, w więzieniu (por. Mt 25,31-46). Tylko ten, kto służy z miłością potrafi strzec! – dodał Ojciec św. Franciszek. WIECEJ

Na zakończenie Ojciec św. poprosił wiernych o modlitwę za jego posługę.

Transmisje uroczystości przeprowadziły Radio Maryja TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl