Papież Franciszek oddał hołd ofiarom hitlerowskiej egzekucji w Rzymie

Papież Franciszek odwiedził w Dzień Zaduszny mauzoleum w Grotach Ardeatyńskich w Rzymie, miejscu hitlerowskiej egzekucji 335 mieszkańców miasta w marcu 1944 roku. Wraz z głównym rabinem stolicy Włoch papież oddał hołd ofiarom i odmówił modlitwę.

Wizyta w Fosse Ardeatine była drugim etapem czwartkowej podróży papieża po miejscach pamięci ofiar II wojny światowej. Wcześniej odprawił Mszę św. na cmentarzu amerykańskich żołnierzy w Nettuno pod Rzymem.

Papież Franciszek w milczeniu, z pochyloną głową, modlił się w grocie w miejscu, gdzie rozstrzelano rzymian – cywilów i wojskowych. Było wśród nich 75 Żydów.

Papież obszedł sam rzędy grobowców ze szczątkami ofiar i kładł na nich białe róże.

Następnie główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni i papież odczytali przy grobach swe modlitwy.

Franciszek modlił się o to, aby „w tym miejscu uświęconym pamięcią poległych za wolność i sprawiedliwość” ludzie wyrzekli się „egoizmu i obojętności”.

W księdze pamiątkowej mauzoleum papież napisał: „Oto owoce wojny: nienawiść, śmierć, zemsta. Przebacz, Panie”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl