Dzień modlitw za Kościół w Chinach

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, Kościół na całym świecie jednoczy się w modlitwie z Kościołem w Chinach. Również w Polsce już po raz szósty organizowane są z tej okazji spotkania modlitewne, wystawy i prelekcje na temat sytuacji chińskich katolików.

Na środowej audiencji Ojciec Święty Franciszek wystosował specjalny apel, w którym zachęca do modlitwy za naszych braci i sióstr w Chinach.

Wzywam wszystkich katolików na świecie, by przyłączyli się do modlitwy naszych braci i sióstr w Chinach. Prośmy Boga o łaskę, by w pokorze i radości głosili Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał, byli wierni Jego Kościołowi i Następcy Piotra, a w codziennym życiu służyli krajowi i swoim rodakom zgodnie z wyznawaną wiarą – zaapelował papież Franciszek.

Cytując słowa modlitwy do Matki Bożej z Sheshan, chciałbym się pomodlić wraz z wami w ten sposób – mówił Ojciec Święty.

„Matko Boża z Sheshan, wspieraj zaangażowanie tych, którzy w Chinach pośród codziennych trudności nadal wierzą, mają nadzieję i kochają, aby nigdy nie obawiali się mówić światu o Jezusie, a Jezusowi o świecie” – modlił się papież Franciszek.

24 maja jest w Chinach wspomnieniem Matki Boskiej z She Shan – Królowej Chin. Papież Benedykt XVI ogłosił go w 2007 r. Dniem Modlitw za tamtejszy Kościół.

O potrzebie modlitwy za Kościół w Chinach, mówi także s. Aleksandra Huf ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego, które angażuje się w prace stowarzyszenia Sinicum.

Ci ludzie potrzebują wiele męstwa, by wyznawać swą wiarę. Nasz katolicyzm jest można powiedzieć katolicyzmem cieplarnianym, bo mamy pod ręką kapłanów i sakramenty. Dlatego musimy się tym darem dzielić – podkreśla s. Aleksandra Huf.

Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ wspiera Kościół w Chinach od półtora roku. Zajmuje się przede wszystkim kształceniem i formacją sióstr zakonnych oraz kleryków pochodzącym z Chin. Dzięki temu, mogą oni zdobytą wiedzę i umiejętności przenieść na grunt Kościoła w Chinach.

Polskie uroczystości z okazji Dnia Modlitw za Kościół w Chinach odbędą się dziś, w kościele św. Antoniego z Padwy przy ulicy Senatorskiej w Warszawie. Po nabożeństwie majowym, które rozpocznie się o godz. 17.30, zostanie odprawiona Msza św. Przewodniczył jej będzie wiceprowincjał franciszkanów o. Stanisław Mazgaj OFM. Homilię wygłosi ks. dr Artur Wysocki z UKSW. Oprawę liturgiczną przygotują siostry ze Zgromadzenia Misyjnych Służebnic Ducha Świętego wraz z kształcącymi się w Polsce siostrami z Chin. Po Eucharystii zebrani wysłuchają prelekcji o. dr. Tomasza Szyszki SVD na temat sytuacji Kościoła w Chinach.

Wczoraj w Katowicach-Panewnikach odbyło się sympozjum m.in. na temat posługi misyjnej w Chinach beatyfikowanego w 2012 r. o. Gabriela Marii Allegra OFM (1907-1976), tłumacza Pisma Świętego na język chiński.

Od czerwca niektóre polskie miasta będzie odwiedzać wystawa chińskiego malarza Gary Chu Kar Kui.

W modlitwę za Kościół w Chinach może się włączyć każdy. Komisja Episkopatu ds. Misji przygotowała teksty modlitw, które zostały rozesłane do diecezji. Również na stronie www.sinicum.pl można znaleźć modlitwy do wykorzystania podczas Mszy św., modlitwy wiernych i nabożeństw majowych.

 

***

 

Modlitwa za Kościół w Chinach

Panie Jezu Chryste, w sakramencie chrztu świętego uczyniłeś nas członkami
Twojego Ciała, którym jest Kościół. Ty chcesz, abyśmy czuli się odpowiedzialni za naszych braci chrześcijan i wszystkich ludzi na całym świecie, zwłaszcza tych, którzy cierpią i są prześladowani.

Prosimy Cię, przyjdź z pomocą Twojemu Kościołowi w Chinach. Daj, aby rozwijał się, ciesząc się prawdziwą wolnością swoich wiernych. Niech wzrastająca liczba wyznawców Chrystusa przyczynia się do duchowego rozwoju całych Chin.

O to prosimy Cię za przyczyną Maryi, Królowej narodu chińskiego i świętych
męczenników chińskich. Amen.

RIRM/KEP 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl