Chiny: wielkie przesiedlenia w ramach walki z ubóstwem

W ramach walki z ubóstwem ponad dwa miliony najbiedniejszych Chińczyków zostanie w tym roku przesiedlonych z najbardziej zacofanych regionów na obszary z lepszą infrastrukturą – poinformowała agencja Xinhua powołując się na przedstawiciela rządu.

Program przesiedleń jest elementem strategii chińskich władz, zakładającej wydobycie 10 milionów ludzi z ubóstwa do 2020 roku.

Część mieszkańców z najbiedniejszych regionów wiejskich zostanie przesiedlona na obszary, na których będą mieli zapewnione szkoły, szpitale itp. Inni przeniosą się na tereny z lepszą infrastrukturą drogową i dostępem do wody pitnej – powiedział Liu Yongfu, kierujący rządową agencją ds. walki z ubóstwem.

Reuters odnotowuje, że mimo dwóch dekad szybkiego wzrostu gospodarczego, ubóstwo pozostaje w Chinach ogromnym problemem, głównie na obszarach wiejskich, gdzie brak miejsc pracy zmusza dorosłych do szukania jej gdzie indziej. Na miejscu pozostają ludzie starsi i dzieci, często bez dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji itp.

Poniżej granicy ubóstwa, którą stanowi roczny dochód poniżej 2300 juanów (360 USD), żyje w Chinach około 5 proc. populacji. Głównie są to mieszkańcy obszarów wiejskich – informują chińskie media.

W marcu bieżącego roku premier Li Keqiang obiecał zwiększenie o 43 procent finansowania programów walki z ubóstwem. W październiku zeszłego roku rząd chiński ogłosił, że do 2020 roku chce wydobyć z ubóstwa wszystkich mieszkańców. W grudniu Li wezwał władze lokalne do przygotowywania mieszkań, zatrudnienia, placówek opieki medycznej i szkół dla ludzi przesiedlanych z najbiedniejszych obszarów.

Bank Światowy wskazuje, że od czasu zainicjowania reform rynkowych w 1978 roku w Chinach wydobyto z ubóstwa ponad 800 milionów ludzi. Chiny pozostają jednak krajem rozwijającym się, a reformy są niekompletne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl