Dziękczynienie za papieski pontyfikat

Dziękczynienie za pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI jest jednym z ważniejszych punktów pierwszego dnia zebrania KEP. Dwudniowe 361. Zebranie Plenarne polskiego Episkopatu rozpoczyna się dziś w Warszawie.

Podczas obrad księża biskupi zapoznają się m.in. z informacjami dotyczącymi drugiego konkursu KRRiT ws. miejsca na multipleksie dla programu społeczno-religijnego, a także z projektem dokumentu bioetycznego. Podejmą również temat duszpasterstwa polonijnego, inicjatyw ewangelizacyjnych oraz przygotowań do 1050. rocznicy Chrztu Polski. W obradach uczestniczyć będą biskupi z całej Europy.

Księża biskupi podziękują za pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI i poproszą o światło Ducha Świętego dla kardynałów, którzy wybiorą 266. następcę Piotrowego.

Msza św. sprawowana będzie o godz. 18.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Eucharystii przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi przewodniczący episkopatu abp Józef Michalik.

Ks. bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP zauważył, że  Ojciec Święty Benedykt XVI był Papieżem, który potrafił doskonale łączyć ciągłość tradycji z wyzwaniami współczesności; zdolny był mówić w sposób bardzo jasny o fundamentach i nadawał działaniom człowieka odpowiednią perspektywę.

– Możemy wiele rzeczy pozmieniać w krótkich dystansach. Tylko jest  rozumne – nie z wiary płynące – a z rozumu człowieka, to działanie, żeby patrzeć na skutki, na cel, na finał tego działania. To, że współczesny człowiek nie ma tej cierpliwości, nie chce tego widzieć, właśnie w takiej perspektywie, to taki głos Papieża, który tę perspektywę przywraca, pokazując na pewne fundamenty i wynikające z nich konsekwencje, jest nie tylko głosem ostrzegawczym, ale także głosem inspirującym  – dla osobistego przemyślenia – podkreślił bp Wojciech Polak.

RIRM

drukuj