fot. Monika Bilska

Droga Krzyżowa z Papieżem na Placu Św. Piotra, Wielki Tydzień w Watykanie bez wiernych

W tym roku na placu Świętego Piotra, a nie w Koloseum odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem. Nie będzie w Wielki Czwartek Mszy św. Krzyżma Świętego, a Msza św. Wieczerzy Pańskiej, inaugurująca Triduum Paschalne, odprawiona będzie w Watykanie.

Wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia odbędą się w Watykanie bez udziału wiernych i będą transmitowane.

Te bezprecedensowe zmiany, wynikające z pandemii koronawirusa, ogłosił dziś Watykan publikując pełny program papieskich uroczystości Wielkiego Tygodnia. Jak wyjaśniono, z powodu tej „nadzwyczajnej sytuacji” uwzględnione zostały w nim niedawne zalecenia Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W Niedzielę Palmową 5 kwietnia o godzinie 11.00 Papież odprawi Mszę w bazylice Świętego Piotra.

Z programu Wielkiego Czwartku zgodnie z zaleceniem Kongregacji wykreślono poranną Mszę św. Krzyżma Świętego, w trakcie której święcone są oleje używane do sakramentów. Msza św. ta była zawsze odprawiana w bazylice watykańskiej z udziałem kapłanów, których święto przypada tego dnia.

Po raz pierwszy od początku swego pontyfikatu Franciszek odprawi w Wielki Czwartek w Watykanie, a nie poza nim, Mszę Wieczerzy Pańskiej. Od 2013 roku przewodniczył jej w więzieniach, w klinikach, ośrodkach dla uchodźców. Mszę św. odprawi w bazylice Św. Piotra.

W Wielki Piątek tradycyjnie w bazylice odbędzie się po południu Nabożeństwo Męki Pańskiej.

Następnie o godzinie 21.00 Papież przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej; po raz pierwszy nie w Koloseum, ale na placu Świętego Piotra.

W Wielką Sobotę o godz. 21.00 w bazylice odbędzie się Msza św. Wigilii Paschalnej.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, także w bazylice watykańskiej, Franciszek odprawi Mszę św. o godz. 11.00, po której udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

PAP

drukuj