Dobiega końca IV Krajowy Kongres Misyjny

Niedziela Kongresowa w archidiecezjach i diecezjach – to trzeci i ostatni dzień IV Krajowego Kongresu Misyjnego, który przebiega pod hasłem „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”.

O godz. 7.00 rozpoczęła się Msza św.  w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie, której przewodniczy ks. bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski. O godz. 9.00 Mszę św. w Bazylice św. Krzyża w Warszawie będzie sprawował ks. bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, a o godz. 13.00 w Poznańskiej Fary-Bazylice Kolegiackiej Mszy św. przewodniczył będzie ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański.

Przedwczoraj na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się konferencja naukowa. Aula Jana Pawła II wypełniona była po brzegi. Uroczystego powitania przybyłych gości dokonał rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński oraz ks. bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, który wprowadził wszystkich w tematykę obrad.

W gronie prelegentów znaleźli się m.in.: ks. kard. Fernando Filoni, Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, a także ks. abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Temat jego wykładu to: „Odpowiedzialni za misje”. Ksiądz Arcybiskup podkreślił w tej kwestii wielkie znaczenie Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

– Ta kongregacja ma ze swej strony popierać powołania … oraz pobudzać inicjatywę. – mówił ks. abp Henryk Hoser.

Następnie głos zabrał ks. bp Jan Piotrowski, pasterz diecezji kieleckiej.

– Natura Kościoła stanowi o jego dynamice, duchowym pięknie i ciągle czekających go wyzwaniach. A tym pierwszym wyzwaniem jest to, które sformułował i przekazał apostołom Pan Jezus na Górze Wniebowstąpienia „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. Aby to zadanie zrealizować w osobistym życiu chrześcijańskim i we wspólnocie Kościoła, którą tworzymy, złączeni więzami chrztu potrzebujemy świadomości misyjnej, a ta rodzi się z animacji, solidnej formacji i dobrze pojętej współpracy – mówił ks. bp Jan Piotrowski, pasterz diecezji kieleckiej.

Kolejnym punktem Kongresu były spotkania w grupach. O godz. 18.00 pod przewodnictwem ks. abp. Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce sprawowana była uroczysta Msza św.

Wczoraj o godz. 18.00 sprawowana była Eucharystia, której przewodniczył ks. kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Transmisję z Kościoła Wszystkich Świętych w Warszawie przeprowadziło Radio Maryja, a retransmisję – TV Trwam.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl