Do toruńskiego sanktuarium wprowadzone zostały relikwie bł. Zofii Czeskiej

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu zostały w sobotę uroczyście przekazane relikwie błogosławionej Zofii Czeskiej. Jest ona założycielką Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. To już 36 relikwia, która znajduje się w toruńskiej świątyni.

Bł. Zofia Czeska żyła w XVI wieku. Gdy miała 16 lat wyszła za mąż. Po sześciu latach małżeństwa została bezdzietną wdową. Postanowiła cały swój majątek i siebie oddać na służbę Bogu i potrzebującym.

– Matka Zofia Czeska założyła w Krakowie szkołę, w której zgromadziła sieroty, dziewczęta, które straciły rodziców w czasie wojen – podkreślał ks. prof. Jan Machniak, kierownik Katedry Teologii Duchowości na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie.

Błogosławiona Zofia założyła zgromadzenie zakonne, popularnie zwane Prezentkami. Jego misją jest wychowanie i kształcenie dzieci oraz młodzieży według wartości chrześcijańskich. Siostry posługują w Polsce i poza jej granicami.

– Posługujemy Ojcu Świętemu Franciszkowi. […] Siostry pracują też na Ukrainie i tam katechizujemy, prowadzimy ochronkę – akcentowała Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek siostra Olga Maślanka.

W sobotę w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, siostry prezentki przekazały relikwie swojej założycielki. To 36 relikwia w naszym sanktuarium – mówił jego kustosz o. Andrzej Laskosz CSsR.

– Wiemy, jak bardzo ważne jest wychowanie dzieci i młodzieży, tym bardziej relikwie błogosławionej Zofii wpisują się w Tydzień Wychowania, który dzisiaj dobiega końca – podkreślał o. Andrzej Laskosz CSsR.

A dobre wychowanie dzieci i młodzieży jest nam dziś bardzo potrzebne – wskazywał w czasie homilii dyrektor i założyciel Radia Maryja ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR.

– W tej chwili idzie ta potworna ideologia przez świat. O tej ideologii papież Benedykt XVI powiedział, że jeżeli to wejdzie, zostanie przyjęte, to uczyni więcej szkody ludziom i narodom niż komunizm. A co zrobił komunizm? Chyba jeszcze nie zdajemy sobie z tego sprawy, jaki diabeł jest sprytny i przewrotny, dlatego tym bardziej życzę siostrom wytrwałości i wam wszystkim. Jesteście bardzo potrzebni – akcentował Dyrektor Radia Maryja.

Procesja Maryjna, w której wierni idą z relikwiami świętych i błogosławionych odbywa się w toruńskim sanktuarium w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

TV Trwam News

drukuj