Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I (fot.PAP)

Do Polski przybył Cyryl I

Z kilkudniową wizytą do Polski przybył  Cyryl I, zwierzchnik rosyjskiego prawosławia. Ważnym punktem wizyty będzie podpisanie wspólnego przesłania do narodów Polski i Rosji.

 

W Warszawie podpiszą je przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik oraz patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I. Zadaniem tego dokumentu nie jest rozwiązywanie bolesnych kart historii Polski i Rosji, istotną kwestią jest natomiast, by ten dialog zapoczątkować, by na gruncie tej samej Ewangelii Chrystusa rozmawiać – mówi o przesłaniu rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

 

„Mamy podobne wyzwania wobec współczesnego świata, stąd jako bracia w chrześcijaństwie, chcemy zajmować wspólne stanowiska. Chodzi też o pojednanie narodów, a więc zwykłych ludzi. Byśmy byli sobie bliżsi i potrafili ze sobą współpracować. Sadze też, że w tym wspólnym przesłaniu jest istotne jedno sformułowanie, przedstawiciele obydwu narodów prosili o wybaczenie krzywd niesprawiedliwości i wszelkiego zła. To jest niewątpliwe zapowiedź przyszłego powiedzenia sobie: przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – powiedział ks. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu.

 

Wizyta zwierzchnika rosyjskiego prawosławia w Polsce będzie trwała do niedzieli, 19 sierpnia.

Ks. abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski podczas wczorajszych uroczystości na Jasnej Górze nawiązał do wizyty Cyryla I w Polsce. Powiedział, że dokument, który zostanie podpisany został dopracowany na drodze dialogu – dziś jego przesłanie złożył wraz z innymi duchownymi na ołtarzu eucharystycznym jako dar ofiary.

 

„Prosząc Boga za wstawiennictwem Matki Pięknej Miłości, spoglądającej na nas poprzez jasnogórski wizerunek, aby to przesłanie przyczyniło się do skutecznego realizowania zamierzeń, jakie wyraża treść tego przesłania i wspólnej obrony wartości chrześcijańskich, na których zbudowana jest chrześcijańska kultura wschodu i zachodu” – powiedział ks. abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski.

 

Prymas Polski powiedział, że było to wielkie pragnienie Jana Pawła II, które nam zostawił jako zadanie do zrealizowania. Ks. abp zachęcił przy tym do modlitwy za ten ważny krok ekumeniczny, dokonywany w duchu profetycznej misji i zamierzeń pontyfikatu bł. Jana Pawła II.

 

 

RIRM 
drukuj