Chorzelów: Koronacja Obrazu Matki Bożej Chorzelowskiej Królowej Rodzin

W Chorzelowie odbyły się uroczystości Koronacji Obrazu Matki Bożej Chorzelowskiej Królowej Rodzin. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

W uroczystościach koronacji obrazu uczestniczyło wielu kapłanów i sióstr zakonnych, przedstawiciele władz samorządowych, a także licznie zgromadzeni wierni.

W homilii ks. abp Wiktor Skworc podkreślił, że Święta Rodzina Chorzelowska jest dla nas wszystkich szkołą czystości – duchowej wolności dzieci bożych.

Chorzelowski wizerunek jest zaproszeniem na ucztę. Umieszczony tu, w parafialnym kościele tuż nad tabernakulum i ołtarzem, wskazuje na Eucharystię, w której Jezus daje się grzesznikom, staje się dla nich pokarmem na Życie Wieczne. Jest to zaproszenie do komunii z Jezusem, do zjednoczenia z Nim tu na ziemi i kiedyś w wieczności. Patrząc na obraz dostrzegamy serdeczną więź, jaka łączy Jezusa z Maryją. Podkreślają to dwie róże wiśnie trzymane w rączkach małego Jezusa. Takiej serdecznej więzi i bliskości Jezus pragnie z każdym z nas – powiedział w homilii.

Polska kultura jest przyjazna człowiekowi i rodzinie – kieruje nas ku Bogu – wskazał hierarcha. Wezwał też Polaków do ochrony podstawowych wartości, jak życie poczęte, małżeństwo i rodzina. Okazją do tego – jak przypomniał ks. abp Wiktor Skworc – jest zaproszenie prezydenta Polski do dyskusji nad kształtem nowej Konstytucji RP.

Korzystajmy z tego zaproszenia i starajmy się o to, aby w niej zostało zapisane imię Boga. Prawda o małżeństwie i rodzinie, jak w art. 18 obecnej konstytucji: „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej”. Trzeba się starać o to, żeby w tej nowej konstytucji zapisana została ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Kolejny zapis – postuluje, że „niedziela jest święta, jako dzień dla Boga, obywatela i rodziny, jako dzień duchowego rozwoju człowieka i budowania rodzinnej, społecznej i politycznej wspólnoty” – mówił ks. abp. Skworc.

Transmisję uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl