fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

By ukazać młode oblicze Kościoła

Liczę na wasz entuzjazm – powiedział dziś ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, do wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 r. odbędą się w Krakowie.

Ksiądz kardynał Dziwisz spotkał się dziś z Komitetem Organizacyjnym ŚDM oraz wolontariuszami w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach. Najpierw została odprawiona Msza św., a po niej odbyło się spotkanie świąteczne: dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń i śpiewanie kolęd.

W czasie Mszy św. w homilii ks. kard. Stanisław Dziwisz mówił: „Drodzy wolontariusze, wyraźnym znakiem waszej przynależności do Kościoła i gotowości uczestnictwa w jego misji jest i będzie to wszystko, co wniesiecie osobiście w wielkie dzieło, któremu na imię Światowy Dzień Młodzieży 2016 w Krakowie”.

Spotkał nas wielki przywilej, ale jednocześnie stanęło przed nami równie wielkie wyzwanie. Mamy przygotować wielkie święto wiary dla ogromnej rzeszy młodych z całego świata, którzy przybędą do nas wraz z Ojcem Świętym Franciszkiem – zaznaczył.

Metropolita krakowski podkreślił, że młodzi mają „pokazać Polsce i światu młode oblicze Kościoła, bo Ewangelia jest zawsze młoda, zawsze aktualna, bo Chrystus chce przemawiać do każdego pokolenia, do każdego człowieka, w każdym zakątku świata”.

Liczę na wasz entuzjazm, na waszą ofiarność, na waszą gotowość poświęcenia czasu dla tej wielkiej sprawy. Jestem przekonany, że to doświadczenie wpisze się głęboko w waszą osobistą historię wiary i będzie owocowało w waszym życiu osobistym i rodzinnym, zawodowym i społecznym. Światowy Dzień Młodzieży – jak uczy doświadczenie – to znakomita szkoła modlitwy, przyjaźni, solidarności, odpowiedzialności za Kościół, za siebie i za innych. Wykorzystajmy szansę. Zróbmy wszystko, aby to wydarzenie odmieniło także nasz kraj, by obudziło i poruszyło obojętnych, którzy niegdyś przyjęli chrzest, ale teraz stoją z boku, nie widzą się w Kościele, nie mogą odnaleźć drogi do Chrystusa – apelował do młodych metropolita krakowski.

Na koniec homilii ks. kard. Dziwisz przypomniał, że to św. Jan Paweł II zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży.

On był inicjatorem tych dni trzydzieści lat temu. Miał genialną, duszpasterską intuicję, że młodzi potrzebują święta wiary. Potrzebują doświadczenia wspólnoty, bycia razem. Młodzi potrzebują świadectwa radości, by potem z odwagą i entuzjazmem głosić Ewangelię słowem i życiem. Dziś prosimy świętego Jana Pawła II, by nam błogosławił w przygotowaniach do Światowego Dnia Młodzieży. Prosimy, by wspierał wolontariuszy i wszystkich zaangażowanych w to piękne, porywające dzieło. Niech nam nie zabraknie odwagi i wyobraźni, wrażliwości i gorliwości – prosił.

Po Mszy św. młodzi dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia i śpiewali razem kolędy.

Małgorzata Pabis/NaszDziennik.pl

drukuj