Bóg udziela łaski przez ludzi


Przemówienie Ojca Świętego Benedykta XVI wygłoszone do młodzieży podczas spotkania na Farmie Nadziei, ośrodku terapeutycznym dla młodych narkomanów i alkoholików w Guaratinguetá, 12 maja 2007 r.

Drodzy przyjaciele!

Oto wreszcie jestem

na Farmie Nadziei!

1 Pozdrawiam ze szczególnym uczuciem Brata Hansa Stapela, założyciela dzieła społecznego Matki Bożej Chwalebnej (Nossa Senhora da Glória), znanego też jako Farma Nadziei (Fazenda da Esperanza). Pragnę przede wszystkim pogratulować wam wszystkim wiary w ideał dobra i pokoju, którego to miejsce jest znakiem.

Wam wszystkim, którzy jesteście w trakcie leczenia, jak i tym, którzy są już wyleczeni, wolontariuszom, rodzinom, byłym pacjentom i dobrodziejom wszystkich tych farm, które reprezentujecie podczas tego spotkania z Papieżem, pragnę powiedzieć: Pokój i Dobro!

Wiem, że zebrali się tutaj przedstawiciele różnych krajów, w których Farma Nadziei ma swoje siedziby. Przybyliście, by spotkać Papieża. Przybyliście, by usłyszeć i przyswoić sobie to, co pragnie wam on powiedzieć.

2 Dzisiejszy Kościół musi ożywić w sobie świadomość zadania zaproponowania na nowo światu głosu Tego, który powiedział: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodzić w ciemnościach, lecz będzie miał światło życia” (J 8, 12). Papież ze swej strony ma za zadanie odnawiać w sercach tę światłość, która nie gaśnie, gdyż chce oświetlać wnętrze serc, szukających prawdziwego dobra i pokoju, których nie może dać świat. Taka światłość jak ta potrzebuje jedynie serca otwartego na tchnienie Boga. Bóg nie zmusza, nie uciska wolności indywidualnej; prosi jedynie o otwarcie tego sanktuarium naszego sumienia, przez które przechodzą wszystkie najszlachetniejsze pragnienia, a także uczucia i namiętności nieuporządkowane, które przyćmiewają orędzie Najwyższego.

3 „Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną” (Ap 3, 20). Są to słowa Boże, które docierają w głąb duszy i które poruszają nawet jej najgłębsze korzenie.

W pewnym okresie życia Jezus przychodzi i stuka, delikatnym uderzeniem, w głębi życzliwych serc. W waszym przypadku uczynił to przez zaprzyjaźnioną osobę bądź kapłana, albo, kto wie, przygotował cały szereg zbiegów okoliczności, aby powiedzieć, że jesteście przedmiotem Bożego upodobania. Za sprawą instytucji, która was przyjmuje, Pan pozwolił, byście doświadczyli fizycznego i duchowego wyleczenia o życiowym znaczeniu dla was i dla waszych rodzin. W następstwie tego społeczeństwo spodziewa się, że będziecie umieli szerzyć to cenne dobro zdrowia wśród przyjaciół i członków całej wspólnoty.

Musicie być ambasadorami nadziei! Statystyki stawiają Brazylię w czołówce, jeśli chodzi o liczbę osób uzależnionych chemicznie od narkotyków i środków odurzających. A i Ameryka Łacińska nie pozostaje w tyle. Dlatego handlarzom narkotyków mówię, aby zastanowili się nad złem, jakie wyrządzają rzeszom młodzieży i dorosłych ze wszystkich warstw społecznych: Bóg rozliczy ich z tego, co zrobili. Nie można deptać w ten sposób godności człowieka. Wyrządzone zło spotyka się z taką samą naganą, jaką Jezus wyraził wobec gorszycieli „maluczkich”, których Bóg sobie upodobał (por. Mt 18, 7-10).

4 Dzięki leczeniu, obejmującemu opiekę lekarską, psychologiczną i pedagogiczną, ale także wiele modlitwy, pracy ręcznej i dyscyplinę, bardzo wielu osobom, szczególnie młodym, udało się już uwolnić od uzależnień chemicznych i od alkoholu oraz odzyskać sens życia.

Pragnę wyrazić uznanie dla tego Dzieła, którego duchowymi fundamentami są charyzmat św. Franciszka i duchowość Ruchu Focolari.

Powrót do społeczeństwa stanowi niewątpliwie dowód skuteczności waszej inicjatywy. Jednakże tym, co najbardziej przykuwa uwagę i co potwierdza wartość pracy, są nawrócenia, odnalezienie Boga i czynny udział w życiu Kościoła. Nie wystarczy uleczyć ciało, trzeba ozdobić duszę najcenniejszymi darami Bożymi, otrzymanymi na chrzcie świętym.

Podziękujmy Panu Bogu, że zechciał sprowadzić tyle dusz na drogę odnowionej nadziei za pomocą sakramentu przebaczenia i dzięki sprawowaniu Eucharystii.

5 Drodzy przyjaciele, nie mogę nie skorzystać z okazji, by nie podziękować też tym wszystkim, którzy materialnie i duchowo przyczyniają się do kontynuacji dzieła społecznego Matki Bożej Chwalebnej. Niech Bóg błogosławi bratu Hansowi Stapelowi i Nelsonowi Giovanellemu Rosowi za przyjęcie Jego zachęty do poświęcenia wam swego życia. Niech Pan błogosławi także tym wszystkim, którzy pracują w tym Dziele: osobom konsekrowanym, wolontariuszom i wolontariuszkom. Specjalne błogosławieństwo kieruję również do tych wszystkich zaprzyjaźnionych osób, które je wspierają: władz, grup wsparcia i tych wszystkich, którzy miłują Chrystusa, obecnego w tych Jego dzieciach umiłowanych.

Myśl swoją kieruję teraz do wielu innych instytucji na całym świecie, które pracują nad tym, aby przywrócić do życia, nowego życia, tych naszych braci obecnych w naszym społeczeństwie, a których Bóg kocha wyróżniającą miłością. Myślę też o licznych grupach Anonimowych Alkoholików i Anonimowych Narkomanów, o duszpasterstwie trzeźwości, które działa już w wielu wspólnotach, okazując wielkoduszną pomoc na rzecz życia.

6 Bliskość sanktuarium w Aparecidzie upewnia nas, że Farma Nadziei narodziła się z Jej błogosławieństwem i pod Jej matczynym spojrzeniem. Od dawna już proszę Matkę, Królową i Patronkę Brazylii, by okryła swym opiekuńczym płaszczem tych, którzy wezmą udział w V Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Wasza obecność tutaj zapewnia znaczącą pomoc w powodzeniu tego wielkiego zgromadzenia; złóżcie swoje modlitwy, ofiary i wyrzeczenia na ołtarzu kaplicy, pewni, że w Świętej Ofierze Ołtarza wzniosą się one do nieba niczym delikatny zapach w obecności Najwyższego. Liczę na waszą pomoc. Niech św. brat Galvao i święta Krescencja czuwają nad wami i opiekują się każdym z was.

Wszystkim błogosławię w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego. Amen.

Tekst za KAI. Tytuł pochodzi od redakcji.

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl