Biskup Flawian Melki będzie beatyfikowany

Papież Franciszek wyraził zgodę na beatyfikację biskupa obrządku syryjskiego Flawiana Michała Melkiego, który został zamordowany w 1915 r. przez Turków podczas masakr Ormian i mniejszości chrześcijańskich. W sobotę papież zatwierdził dekret o jego męczeństwie.

Ogłoszenie dekretu, przedłożonego Franciszkowi przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, nastąpiło cztery miesiące po uroczystych obchodach w Watykanie, upamiętniających rzezie Ormian, które papież za swymi poprzednikami nazwał ludobójstwem. Wywołało to irytację i oburzenie władz Turcji, gdyż nie uznają one tego określenia.

Nie jest jeszcze znany termin beatyfikacji biskupa, urodzonego w 1858 roku w tureckim mieście Kalaat Mara i zamordowanego w obecnym Cizre w Turcji. Oczekuje się, że nastąpi to niebawem, a więc w setną rocznicę masakr.

Postulator procesu beatyfikacyjnego o. Rami Al Kabalan powiedział w Radiu Watykańskim, że biskup Melki odegrał kluczową rolę w zachęcaniu ludności do obrony swej wiary w czasach prześladowań w Imperium Otomańskim. Przytoczył słowa przyszłego błogosławionego-męczennika: „Bronię swej wiary aż do krwi”. Zabito go po torturach, gdy odmówił przejścia na islam.

Zdaniem postulatora beatyfikacja będzie mieć także drugie ważne symboliczne znaczenie w dobie obecnych prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Melki to drugi biskup, zabity podczas rzezi 1915 roku, który zostanie ogłoszonym błogosławionym. Beatyfikacji pierwszego, Ignacego Malojana, dokonał Jan Paweł II w 2001 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl