Białoruś: uroczystości rocznicowe w kościele Bożego Ciała w Nieświeżu

Z udziałem zwierzchnika białoruskich katolików ks. abp. Tadeusza Kondrusiewicza, miejscowych władz i przedstawicieli rodziny Radziwiłłów obchodzono w sobotę w Nieświeżu 425-lecie budowy kościoła Bożego Ciała. Świątynię ufundował Mikołaj Krzysztof Radziwiłł.

„Przez 425 lat ta świątynia działała nieprzerwanie, niezależnie od zmieniających się warunków społeczno-politycznych. Tak było nawet w czasach sowieckich – to prawdziwy znak opatrzności Bożej” – powiedział w czasie uroczystości ks. abp T. Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski.

„Ta świątynia to forteca wiary” – dodał.

Po Mszy świętej odbyła się procesja Bożego Ciała ulicami Nieświeża. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele rodu Radziwiłłów – Mikołaj i Maciej, którzy regularnie odwiedzają Białoruś i zamek w Nieświeżu, zbudowany przez ich przodków.

Obecna w Nieświeżu Alena Anisim, niezależna deputowana reprezentująca właśnie ten okręg, podkreśliła, że „Nieśwież to perła kultury, która przypomina o wkładzie Radziwiłłów i wspólnym polsko-białoruskim dziedzictwie”.

Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu to pierwszy przykład barokowej świątyni na wschodzie Europy, zaprojektowany w XVI w. przez słynnego włoskiego architekta-zakonnika Jana Marii Bernardoniego na wzór rzymskiego kościoła Il Gesu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl